Data dodania: 22.06.2018

Smacznie i zdrowo

W Pracowni Smaku Jolanty Kleser w Katowicach w czwartek, 21 czerwca, odbyła się premiera drugiej części poradnika kulinarnego „JedzONKO” połączona z warsztatami kulinarnymi. To kontynuacja wydawnictwa, które po raz pierwszy ukazało się w roku ubiegłym.

Autorka poradnika - Katarzyna Stankow jest doradcą żywieniowym, pasjonatką zdrowej kuchni oraz mamą dziewczynki, która przeszła chorobę nowotworową. Zawierają one proste i zdrowe przepisy, wskazane w żywieniu osób z chorobami nowotworowymi, można je też wykorzystać na oddziałach onkologicznych.

Z okazji wydania drugiej części książki z przepisami pt. „JedzONKO” zaproszono przyjaciół Fundacji Iskierka do „Pracowni smaku” Jolanty Kleser w Katowicach. Podopieczni fundacji wspólnie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi przyrządzili kilka dań z poradnika. Goście: Mirosław Neinert, aktor i dyrektor Teatru Korez w Katowicach, Zenon Nowak, prezes Polska Press Grupy Śląsk, Marek Wilk, wydawca „Gazety Wyborczej” w Katowicach, Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” oraz Dariusz Kortko, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” w Katowicach podjęli wyzwanie i przygotowali smaczne i zdrowe dania, chociaż w domu – jak sami przyznali - potrafią jedynie zagotować wodę na herbatę.

Przepisy są proste i kolorowe, można je wykonać w każdych warunkach. Kulki mocy, roladki z bakłażana i zupa wiśniowa - wszystkich tych pyszności można było skosztować na tej premierze. W drugiej części „JodzONKA” inspirowano się głównie propozycjami dzieci, które wysyłały swoje przepisy, przygotowywane wspólnie z rodzicami. Ta część poradnika różni się od poprzedniej i dlatego jest podzielona na 5 kolorów: biały, żółty, zielony, czerwony i fioletowy, które odpowiadają przepisom na dania w tej kolorystyce.

- JedzONKO to także zajęcia warsztatowe na śląskich oddziałach onkologii dziecięcej. Fundacja wspólnie z  podopiecznymi gotuje na tych oddziałach w całej Polsce - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes zarządu Fundacji Iskierka.

Poradnik kulinarny „JedzONKO2” można kupić już od 22 czerwca na stronie internetowej Fundacji Iskierka (www.fundacjaiskierka.pl) w cenie 30 złotych. Cały dochód ze sprzedaży książki przeznaczony zostanie na cele edukacyjne podopiecznych Iskierki. Książka trafi także do rodziców podopiecznych Iskierki, by stanowiła pomoc w codziennym przygotowywaniu posiłków. W styczniu pojawi się trzecia część poradnika kulinarnego. Tym razem tematem będzie żywienie dedykowane dzieciom po przeszczepach.

Tekst i fot. Ewa Maj

Zobacz galerię...

Data publikacji: 22.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.