Data dodania: 25.06.2018

Słodka trucizna, antidotum - orzechy

Już coraz więcej wiadomo o zagrożeniach wynikających z nadmiaru cukru dla organizmu człowieka. Rusza kampania uświadamiająca potrzebę walki z wykorzystywaniem i dodawaniem cukru do prawie wszystkich produktów i napojów.

Nadużywanie cukrów, siedzący tryb życia, to pierwsze początkowo całkiem niewinne „grzeszki” prowadzące do kłopotów metabolicznych i w konsekwencji do cukrzycy. Choroby, będącej bardzo podstępnym, wyniszczającym zabójcą.

Lepiej zapobiegać i to w jak najwcześniejszym okresie zanim choroba się ujawni. Amerykańscy badacze z uniwersytetu w Kalifornii twierdzą, że jedzenie dziennie np.3 łyżek stołowych orzechów włoskich może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się tej choroby. I to o niemal 50 proc! Badanie dotyczyło grupy niespełna 35 tys. dorosłych w wieku od 18 do 85 lat.

Możemy więc spożywać orzechy już  nie tylko dlatego, że sprzyjają sprawności umysłowej, chronią przed chorobami układu krążenia i są źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych – omega 3, o czym wiadomo od dawna, ale także dzięki ich właściwościom antydiabetycznym.

sza, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.