Data dodania: 09.07.2018

Udało się! Bioniczne trzustki w drodze

Jeszcze w czerwcu informowaliśmy o pracach grupa młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły, którzy chcą pomóc tysiącom chorych na cukrzycę.

I to w sposób, który zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. http://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/14391-polscy-naukowcy-pracuja-nad-stworzeniem-bionicznej-trzustki.html

Chodzi o wydrukowanie na drukarce 3D bionicznej trzustki, która umożliwi chorym na cukrzycę normalne funkcjonowanie. Bioniczna trzustka nie tylko zapobiega rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał do końca życia brać leków zabezpieczających przed odrzutem (tak jest teraz).

I najważniejsze: chory nie będzie czekał na narząd do przeszczepu! Bioniczna trzustka będzie wydrukowana na specjalnej drukarce 3D i będzie spersonalizowana, czyli przygotowana dla konkretnego chorego.

Jednak zespół z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki napotkał w swojej pracy przeszkodę… Niezbędna była wysokospecjalistyczna drukarka 3D, która umożliwia sterylny druk płatków trzustkowych. Koszt drukarki to 140.000 zł.

Na ten cel ogłoszono publiczną zbiórkę i udało się! Zebrano 144 752 zł i drukarka 5 lipca trafiła już do laboratorium Fundacji.

pr/

Data publikacji: 09.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.