Data dodania: 27.07.2018

Lecznicze właściwości kurkuminy

Osoby chore na jaskrę od niedawna wiedzą, że spożywanie kurkuminy chroni komórki zwojowe siatkówki. Niestety ma ona słabą rozpuszczalność i jest bardzo wolno wchłaniana do krwioobiegu. Zdecydowanie lepszą metodą jest podanie jej za pośrednictwem nanotransportera, który może być zawarty w kroplach do oczu.

Naukowcy brytyjscy opracowali skuteczną metodę dostarczania kurkuminy do komórek zwojowych siatkówki .Testy na zwierzętach i komórkach stanowiących model jaskry pokazały zdecydowanie mniejszy ubytek tych komórek po zastosowaniu kropli z kurkuminy. Nie zauważono również skutków ubocznych, stanów zapalnych, ani podrażnień. Po serii badań i testów uprawnionym wydaje się być przekonanie badaczy, że krople do oczu z kurkuminą mogą leczyć wczesne stadium jaskry.

W trakcie badań zauważono również, że kurkumina wiąże się z amyloidem beta, który ma swój udział w rozwoju altzheimera. Naukowcy badają możliwość zastosowania nanotransportera kurkuminy do wykrywania wczesnych objawów neurodegeneracji w mózgu i rozwoju tej choroby. Byłby to prawdziwy przełom w badaniach nad chorobą Altzheimera, potwierdzający, że największych wynalazków i odkryć dokonuje się często przypadkowo, trochę tak jakby „przy okazji”.

IKa, fot. M. A. Strione / freeimages.com

Data publikacji: 27.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.