Data dodania: 01.08.2018

Pacjentowi wszczepiono sztuczne serce

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca odnieśli kolejny sukces w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. 4 lipca zespół dr hab. Michała Zembali po raz pierwszy w Polsce wszczepił sztuczne serce pacjentowi cierpiącemu z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane.

Serce jest wykonane z tworzywa sztucznego i jest zasilane sprężonym powietrzem za pomocą zewnętrznego kompresora.

Implantacja sztucznego serca u 66-letniego pacjenta była konieczna, aby przygotować go do przyszłego przeszczepu serca. Obecnie pacjent po terapii pooperacyjnej czuje się dobrze i wkrótce opuści szpital.

Wykonując ten zabieg Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło, jak podkreślił dr Michał Zembala, kierujący programem transplantacji – do elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia, poczynając od zaawansowanej farmakoterapii, leczeniu przezskórnym, zastosowaniu urządzeń wspomagających pracę komór serca, po transplantację serca i całkowicie sztuczne serce. Jest to sukces ogromnej pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii.

Warto podkreślić, że w ŚCCS w pierwszej połowie tego roku wykonano 39 transplantacji serca, gdy w poprzednich latach przez cały rok przeprowadzono od 45-48 takich zabiegów i 13 transplantacji płuc w ubiegłym roku wykonano ich 19.

Ten rekordowy wynik jest efektem m.in. wprowadzonych w styczniu br. zmian jakości obu programów transplantacji.

Oprac. kat, fot. pixabay .com
Data publikacji: 01.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.