Data dodania: 05.08.2018

Medyczna marihuana pomocna w leczeniu raka trzustki

Pismo „Oncogene" publikuje wyniki pracy naukowców z Queen Mary University of London oraz z Curtin University (w Australii), którzy prowadzili doświadczenia na myszach z rakiem trzustki. U części zwierząt zastosowano standardową chemioterapię z użyciem leku o nazwie gemcytabina, druga grupa była leczona dodatkowo aktywnym składnikiem medycznej marihuany – kannabidiolem (CBD).

Jest on stosowany w USA do leczenia dzieci z pewnymi postaciami padaczek lekoopornych. Ponadto kannabidiol, który nie wykazuje działania psychoaktywbego, łagodzi efekty uboczne chemioterapii, takie jak nudności, wymioty i biegunki. Dzięki temu może poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych.

Myszy przeżywały trzy razy dłużej, gdy zastosowano u nich chemioterapię łącznie ze składnikiem medycznej marihuany. Konieczne są teraz badania kliniczne na pacjentach z rakiem trzustki, aby zweryfikować, czy te same efekty można uzyskać u ludzi.

Leczenie raka trzustki jest bardzo trudne. W ciągu ostatnich 40 lat niewiele zmieniły się metody leczenia tego wyjątkowo agresywnego nowotworu. Głównie są to terapie paliatywne, czyli wspomagające chorych w końcowym okresie życia, niewiele jest takich, które dają szansę na wyleczenie. Mniej iż 5 proc. pacjentów z tym nowotworem przeżywa pięć lat. Dlatego wprowadzanie nowych metod walki z rakiem trzustki jest pilnie potrzebne.

kat, fot. freeimages.com
Data publikacji: 05.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.