Data dodania: 05.08.2018

Kolejna nadzieja w leczeniu parkinsona

Japońscy naukowcy zrobili kolejny krok w leczeniu choroby Parkinsona. Każdemu z siedmiu pacjentów wszczepiono ok. 5 mln komórek macierzystych wyhodowanych w specjalnym banku komórek. Mają one możliwość przemiany w różnego typu komórki organizmu.

W przypadku choroby Parkinsona komórki wszczepia się do położonej głęboko w mózgu struktury zwanej skorupą, następie mają się one przekształcić się w neurony produkujące neuroprzekaźnik – dopaminę.

Właśnie z powodu uszkodzenia komórek nerwowych rozwija się choroba Parkinsona. Jej objawem jest m.in. upośledzenie czynności ruchowych, zaburzenia pamięci i myślenia, co może nawet doprowadzić do śmiertelnych powikłań.

Aby uniknąć ryzyka odrzucenia wszczepu, bo taka możliwość istnieje, pacjenci będą otrzymywać środki immunosupresyjne.

Ubiegłoroczne testy japońskiego zespołu na makakach były bardzo obiecujące. Po terapii tą nowatorską metodą nastąpiła wyraźna poprawa.

Więcej informacji znaleźć można na stronach: Kyoto University Hospital oraz magazynu „Science".

kat, fot. pixabay.com
Data publikacji: 05.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.