Data dodania: 15.06.2018

Do fizjoterapeuty bez skierowania

Z najbardziej powszechnymi schorzeniami pacjent będzie mógł się zgłosić bezpośrednio do fizjoterapeuty, bez skierowania lekarza – zapowiedział w czerwcu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Uchwalona jesienią 2015 roku ustawa o zawodzie fizjoterapeuty uregulowała m.in. sprawy wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Przedtem działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych mógł prowadzić praktycznie każdy. Uprawnień i dokumentów kwalifikacyjnych wymagano jedynie przy podpisywaniu kontraktów z NFZ.

Obecnie około 48 tys. osób posiada wymagane prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Certyfikowanych będzie znacznie więcej.

Szef MZ podkreślił, że obecnie pacjent jest kierowany na konkretne zabiegi, a nie na rehabilitację i proces usprawnienia. To ma się zmienić wraz z nowym podejściem do fizjoterapii.

Wciąż są duże kolejki do rehabilitacji i fizjoterapii. Rezygnacja ze skierowania znacznie skróci drogę pacjenta do rehabilitacji. Fizjoterapeuta wie jak mu pomóc i jakie zabiegi mu zaproponować, np. na powszechnie odczuwalny ból pleców, ból szyjnego odcinka kręgosłupa czy innych częstych schorzeń powodowanych siedzącym trybem pracy.

IKa, fot.pixabay.com
Data publikacji:15.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.