Data dodania: 17.08.2018

Brytyjski startup stworzył w Gdańsku centrum badawczo-rozwojowe innowacyjnych ortez

Andiamo to brytyjski startup, który powstał w 2014 roku. Firmę stworzyli Samiya i Naveed Parvez rodzice syna z porażeniem mózgowym. Ponieważ mieli problem ze znalezieniem odpowiednich dla niego ortez, czyli stabilizatorów medycznych, sami stworzyli oprogramowanie do ich projektowania.

Najpierw wykonuje się w ciągu kilkudziesięciu sekund trójwymiarowy skan wybranej części ciała dziecka, dla porównania proces wykonania gipsowego odcisku trwa kilka godzin. Ponadto taki skan pozwala 300 razy dokładniej odtworzyć tę część niż klasyczny odlew gipsowy. Następnie wykonywany jest wydruk 3D, który trwa około 48 godzin. Dzięki temu dziecko może otrzymać swój sprzęt medyczny nawet po kilkunastu dniach. Ponadto ortezy są na tyle cienkie, że nie są potrzebne buty ortopedyczne.

W firmie dąży się też do skrócenia czasu oczekiwania na oprzyrządowanie do ok. tygodnia. Obecnie stosując odlew gipsowy czeka się nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że po takim czasie ortezy nie pasują - dzieci po prostu z nich wyrastają.

Rozwiązanie to zdobyło już wiele prestiżowych nagród. Drukowane w 3D modele ortez Andiamo w ramach pilotażu dostarczane są do klinik m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Firma w celu stworzenia najlepszych ortez na świecie stworzyła w Gdańsku globalne centrum badawczo-rozwojowe. Specjaliści z dziedziny oprogramowania, wizji komputerowej, automatyzacji procesów technologicznych i uczenia maszynowego pracują nad oprogramowaniem, które umożliwi pełną automatyzację trójwymiarowego modelowania ortez medycznych, pracują także nad przełomowymi rozwiązaniami z obszarów projektowania i modelowania 3D.

Współwłaścicielka firmy i jednocześnie jedną ze 100 kobiet, której działalność - wg Magazynu Forbes - warto obserwować, szacuje, że w ciągu 10 lat produkty Andiamo poprawią jakość życia ponad 50 mln osób.

W startup zainwestowały polski fundusz kapitałowy Alfabeat, amerykański WeWork i brytyjski NCL Technology Ventures.

Oprac. kat, fot. mat. prasowe
Data publikacji: 17.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.