Data dodania: 21.08.2018

Kiedyś musi być ten pierwszy raz

Jest człowiekiem ogromnie zajętym o wielkim sercu i gotowością do pomagania. Przyznał, że jest w Koninie po raz pierwszy. O kim mowa? To Filip Chajzer dziennikarz i prezenter, który wczoraj odwiedził podopiecznych Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Kilka tygodni temu otrzymał e-mail z zaproszeniem na kolonie Małych Odkrywców, w których uczestniczą dzieci niepełnosprawne z całej Polski. Zaproszenie przyjął z radością. Jak sam powiedział, historia zatoczyła koło. Prawie 30 lat temu jego ojciec Zygmunt Chajzer zaangażował się w akcję organizowaną przez doktora Piotra Janaszka. Zabrali wtedy dzieciaki z niepełnosprawnością na wyprawę za ocean.

W Mikorzynie koło Konina, gdzie spędzają wakacje Mali Odkrywcy, poniedziałkowy poranek, 20 sierpnia upłynął na intensywnych przygotowaniach... Pracownicy zaprzyjaźnionej firmy Smurfit Kappa przywieźli ze sobą dwa ogromne zamki, tarcze, hełmy, a nawet zbroje! Wszystko z tektury. To właśnie dzięki nim dzieciaki mogą w tym roku uczestniczyć w koloniach za darmo.

Wszyscy szykowali się do bitwy – bitwy o miecz! Drużyny przyozdabiały swoje wojenne stroje. Dzieciaki malowały zamki, a kiedy przyjechał Filip Chajzer, musiał strzec mieczy. Nie było łatwo, ale przecież chodziło przede wszystkim o świetną zabawę i dużo uśmiechu – a to jest coś, czym Filip obdarza w dużych ilościach. Dzieci dowiedziały się, że Filip na rolkach pokonuje codziennie blisko 30 km przez Warszawę, a jako dziecko marzył, aby zostać policjantem lub aktorem!

Kolonie Mali Odkrywcy organizujemy tak, jak nauczył nas doktor Piotr Janaszek – po prostu leczymy uśmiechem! Obóz prowadzi Danuta Grodzka – harcerka i pielęgniarka, która wszystkiego uczyła się u boku doktora, będąc jeszcze nastoletnią uczennicą Liceum Medycznego. Formuła kolonii Mali Odkrywcy oparta jest na metodyce harcerskiej. Są zastępy, totemy, uczestnicy zdobywają sprawności. Króluje tu zasada fair play. Wielu rodziców podkreśla, że dla ich dzieci są to pierwsze prawdziwe wakacje. Wcześniej zawsze wyjeżdżały z rodzicami.

Bezpieczeństwo opiekę i świetną zabawę na kolonii zapewniają wychowawcy opiekunowie i wolontariusze – wszyscy odpowiednio przeszkoleni, ludzie z pasją i empatią. Potrafią przez zabawę uczyć samodzielności po to, aby z Małych Odkrywców wyrośli młodzi, niezależni ludzie, dla których niepełnosprawność nie będzie przeszkodą w realizacji marzeń!

Wakacje możemy organizować dzięki pomocy przyjaciół i sprzymierzeńców Fundacji PODAJ DALEJ, podatników którzy przekazują 1% i strategicznych sponsorów – w tym roku głównym sponsorem są przyjaciele z Smurfit Kappa.

Niespodzianki dla małych Odkrywców fundują przyjaciele z Fundacji „Uśmiech i Radość Dziecka" firmy Raben, Wydawnictwa Multico, Wydawnictwa Zakamarki, Ksawery Miodowy i Planety Robotów z Warszawy. Podczas kolonii powstaje też książka dzięki wsparciu Fundacji BZ WBK.

Zobacz galerię...

Info: Fundacja Podaj Dalej, fot. Marika Sypniewska, archiwum Fundacji

Data publikacji: 21.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.