Data dodania: 25.08.2018

Wzrasta liczba zachorowań na odrę w Europie, KE zaniepokojona

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na odrę w Europie. Ponad 41 tys. zachorowań na odrę w pierwszym półroczu tego roku doprowadziło do 37 zgonów. Najwięcej zachorowań wśród krajów UE zanotowano we Włoszech (3341), Grecji (3193) i Francji (2740).

W Polsce odnotowano sto przypadków. Ale ryzyko zapadnięcia na tę chorobę zwiększa się z roku na rok. Eksperci uważają, że przyczyną jest spadek liczby osób zaszczepionych.

Przeciwnicy szczepień obawiają się niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale specjaliści podkreślają, że występują one nieporównanie rzadziej niż groźne w skutkach powikłania chorób, przed którymi chronią.

Szczepienie to najpotężniejszy i najbardziej efektywny kosztowo środek ochrony zdrowia publicznego. Nie ma powodu, by z niego rezygnować – tak twierdzi rzecznika Komisji Europejskiej.

KE stara się przeciwstawić trendowi nieszczepienia dzieci, m.in przedstawiła projekt rekomendacji w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne. Szczepienie to akt solidarności pomiędzy krajami. W kontekście częstych podróży zmniejszenie liczby zaszczepionych w jednym kraju sprawia, że wzrasta ryzyko dla mieszkańców innych państw.

kat, ilustr. pixabay.com
Data publikacji: 25.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.