Data dodania: 18.09.2018

„Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi"

... to temat bezprecedensowej, ósmej konferencji organizowanej przez Fundację „Potrafię Pomóc" we Wrocławiu, na którą trwają jeszcze zapisy Dorosłość osób z niepełnosprawnością jest tematem, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko. Konferencja będzie niezwykła z kilku względów.

Przede wszystkim oddamy głos osobom, które urodziły się z niepełnosprawnościami. O swoich doświadczeniach opowiedzą Wiktora, Ewa i Jakub. Wiktoria i Ewa urodziły się z rzadką chorobą – zespołem Pradera-Williego, która wywołuje między innymi nieustanny głód i zaburzenia zachowania. Jakub ma zespół Downa. Oprócz osób niepełnosprawnych o różnych aspektach dojrzewania i dorosłego życia z niepełnosprawnościami opowiedzą lekarze, terapeuci, rodzice i opiekunowie. Nie uciekamy od tematów trudnych – w planach jest między innymi wykład dotyczący seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pełny program konferencji oraz formularz zapisów tutaj:
https://potrafiepomoc.org.pl/konferencje/ .

Konferencję, która odbędzie się 6 października, Fundacja „Potrafię Pomóc" organizuje wspólnie z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jednym z punktów programu będzie rozdanie certyfikatów „Wrocław bez barier", które wyróżniają ludzi, organizacje pozarządowe i firmy, wspierające działania osób z niepełnosprawnościami. W tym roku po raz pierwszy plebiscyt organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc" – we współpracy z Miastem Wrocław. Kandydatów zgłaszać można do 20 września. Szczegóły tutaj:
https://potrafiepomoc.org.pl/wroclaw-bez-barier/ .

„Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi" to kolejna z serii konferencji współorganizowanych przez wrocławską Fundację „Potrafię Pomóc". Takie spotkania mają na celu przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom, którzy w czasie konferencji otrzymują informacje o tym, jak radzić sobie w codziennym życiu, w jaki sposób pomóc, jak przedstawiają się najnowsze badania naukowe. Ważny jest wymiar praktyczny - to szansa, by skonsultować się ze specjalistami, ekspertami w swojej dziedzinie.

Fundacja „Potrafię Pomóc" powstała 10 lat temu, została założona przez rodziców niepełnosprawnych dzieci. Dziś pomaga około 600. podopiecznym z całej Polski, między innymi w zbieraniu pieniędzy na leczenie i rehabilitację, jak również w organizowaniu turnusów rehabilitacyjnych. Z jej inicjatywy we Wrocławiu powstał Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z przedszkolem integracyjnym. W ostatnich latach fundacja podjęła się realizacji ważnego i arcytrudnego projektu: budowy we Wrocławiu rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu „Potrafię Pomóc" z pierwszym w Polsce Domem Samodzielności dla Osób z Zespołem Pradera-Williego.

Więcej informacji o fundacji i jej działalności znajduje się tutaj:
https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/
http://www.potrafiepomoc.org.pl/ .

Data publikacji: 18.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.