Data dodania: 14.11.2018

Ruszyła kampania informacyjna "Pacjent w badaniach klinicznych"

Osoby zainteresowane znalezieniem szczegółowych informacji na temat standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu przystępowania do badań klinicznych, mogą już korzystać ze specjalnej strony internetowej poświęconej tej tematyce.

W środę, 14 listopada w Warszawie zainaugurowano kampanię "Pacjent w badaniach klinicznych", popularyzującą rzetelną wiedzę na temat badań klinicznych.

Inicjatorzy przedsięwzięcia oceniają, że niska świadomość oraz obawa pacjentów przed udziałem w badaniach klinicznych są barierą rozwoju tych badań w Polsce. Tymczasem, jak akcentują, badania kliniczne potrafią być szansą na leczenie dla wielu chorych.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia akcentowano, że strona internetowa www.pacjentwbadaniach.pl powstała dzięki współpracy organizacji pozarządowych, sektora nauki, administracji publicznej oraz branży biotechnologicznej i farmaceutycznej.

- Pacjenci nie mogą bać się badań klinicznych, muszą wiedzieć, że mają prawo i możliwość skorzystania z nich – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że dzięki badaniom klinicznym pacjenci zyskują dostęp do innowacyjnych technologii, innowacyjnej formy leczenia. - W Polsce rynek badań klinicznych nie jest tak rozwinięty, jak byśmy chcieli – ocenił. Portal informacyjny – jak wyjaśnił - ma pokazać mity na temat badań, mówiące np., że na pacjencie się eksperymentuje, a także fakty, czym jest badanie, jakie pacjent ma prawa.

Dyrektor Departamentu Programów Sektorowych z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Włodzimierz Hrymniak wyraził przekonanie, że utworzenie portalu poświęconego badaniom klinicznym jest bardzo ważne, bo większość informacji na ten temat jest dostępna tylko w zagranicznych mediach i bazach, a niewiele można na ten temat znaleźć w oficjalnych i wiarygodnych źródłach po polsku.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podniósł, że "pacjent ma prawo do uzyskania świadczeń zgodnych z aktualną wiedzą medyczną", co - jak wskazał - "jest nierozerwalnie związane z wprowadzaniem nowych terapii, co z kolei jest niemożliwe bez bezpiecznych badań klinicznych".

Kampania powstała przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, w ramach Programu Rozwoju Biotechnologii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznik praw pacjenta. Celem Programu Rozwoju Biotechnologii, koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju, jest rozwój innowacyjnego sektora farmaceutycznego w Polsce poprzez wzrost liczby tworzonych, badanych klinicznie i produkowanych cząstek oraz leków, z zagwarantowaniem dostępu do leków dla polskich pacjentów. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot.pixabay.com
Data publikacji: 14.11.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.