Data dodania: 03.12.2018

Mikołajkowy bieg w charytatywnym celu

164 Mikołajów i Mikołajek, uczestników biegu w Żytniowie w woj. opolskim, podarowało prezenty wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc"! Cegiełki pomogą w budowie domu samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu.

V Bieg Mikołajkowy w Żytniowie rozpoczął się w niedzielę, 2 grudnia, o godzinie 11.00. Bieg byL ciekawym widowiskiem z powodu dużego zagęszczenia Mikołajów na metr kwadratowy, a jednym z elementów imprezy był konkurs na najlepszy strój! Najszybciej pięciokilometrowy dystans przebiegli: wśród kobiet - Dominika Napieraj, pochodząca z Żytniowa lekkoatletka, a wśród mężczyzn – Mateusz Pawełczak.

Jednak w tym biegu liczył się nie tylko wynik. Były nagrody za najlepsze stroje, otrzymali je: Krzysztof Budziński, Barbara Napieraj, Grażyna Sujka i Jolanta Jakubowska. Było też wspólne rodzinne świętowanie nadchodzących świąt, w rytm świątecznych przebojów i w świątecznym nastroju.

Bieg zorganizował klub biegacza FALSTART Rudniki, współorganizatorzy to Urząd Gminy w Rudnikach i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach.

W organizacji biegu pomagała między innymi siedmioletnia Pola Pinkosz. Dziewczynka urodziła się z ciężką genetyczną chorobą – zespołem Pradera-Williego (PWS). Choroba wywołuje szereg objawów, między innymi nieustanny głód, który jest wynikiem zaburzeń mózgu. Głód jest tak mocny, że zdarza się, że osoby chore potrafią szukać jedzenia w śmietniku, kraść, jeść aż do pęknięcia żołądka i śmierci.

Dlatego chorzy powinni być pod stałą opieką, tymczasem w Polsce miejsca, w którym jedzenie byłoby kontrolowane i zabezpieczane w odpowiedni sposób, nie ma. Dlatego Fundacja „Potrafię Pomóc" za 5 lat wybuduje we Wrocławiu pierwszy w Polce dom samodzielności dla osób dorosłych z zespołem Pradera-Williego, w którym osoby urodzone z PWS będą mogły zamieszkać wówczas, gdy rodzice nie będą mogli już dłużej się nimi opiekować. Dom samodzielności będzie częścią wyjątkowego miejsca – rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc.

Uczestnicy niedzielnego biegu w Żytniowie wsparli budowę domu samodzielności. Kupowali cegiełki, dochód trafi na konto budowy domu. Udało się zebrać 2022 zł!

Więcej informacji o Poli Pinkosz i o tym, jak pomóc dziewczynce, można znaleźć tutaj:
https://dzieciom.pl/podopieczni/16733 .

O budowie domu samodzielności i Kompleksie Potrafię Pomóc można przeczytać tutaj:
https://potrafiepomoc.org.pl/dom-samodzielnosci/
https://potrafiepomoc.org.pl/kompleks-potrafie-pomoc/ .

Natomiast tu znajdują się informacje o zespole Pradera-Williego:
https://potrafiepomoc.org.pl/kampania-spoleczna-to-nie-jest-bajka-zespol-pradera-williego-skazani-na-wieczny-glod/ .

Na początku zeszłego roku Fundacja „Potrafię Pomóc" przeprowadziła kampanię społeczną na temat tej choroby.
https://youtu.be/VsnlM27BDVY .

Zobacz galerię...

pr, fot. organizatorzy

Data publikacji: 03.12.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.