Data dodania: 03.12.2018

XIX Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych

Hala Widowiskowo-Sportowa CENTRUM w Dąbrowie Górniczej rozbrzmiewała głośną muzyką i śmiechem gromadzącej się młodzieży. Gwar potęgowali ciągle przybywający goście, którzy radośnie witali się ze znajomymi. To wspaniała okazja do spotkań przyjaciół i poznania nowych osób.

Hala była pełna wyczuwalnego entuzjazmu, gdy o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia XIX Paraspartakiady Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych.

Nie zabrakło ceremonii znanych z największych sportowych imprez – przemarszu zawodników, wręczenia medali wszystkim uczestnikom imprezy, sztafety z olimpijskim zniczem, który płonął nieprzerwanie w czasie zawodów. Ale co najważniejsze kilkaset osób dotkniętych różnorakimi dysfunkcjami mogło oddać się duchowi sportu, zapominając na chwilę o ograniczeniach codzienności.

Unikalne wydarzenie jakim jest Paraspartakiada zorganizowały m.in: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Neuron", V Liceum Ogólnokształcące im. Zamoyskiego, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Centrum Sportu i Rekreacji.

Z każdą kolejną edycją rośnie rozmach i zasięg imprezy, co w swojej wypowiedzi dla „NS" podkreślał ks. Paweł Kempiński z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej: - Obecnie uczestniczą w rywalizacji przedstawiciele czterech województw, więc jeśli uda się zachować tę tendencję, to w przyszłym roku przedsięwzięcie będzie już miało wymiar ogólnopolski. Jest jeszcze kwestia logistyczna żeby zakwaterować przyjezdnych uczestników.

Trudno żeby ktoś przyjechał z Wielkopolski czy z Podkarpacia i musiał jechać całą noc, potem jeszcze brał udział w zmaganiach sportowych – nie miałby na to sił. Mamy w tej chwili ok. 470 uczestników i cały sztab pracuje nad tym, aby zorganizować taką imprezę, To są nauczyciele i młodzież – bardzo zaangażowani wolontariusze. Przygotowania rozpoczynamy już podczas wakacji, każdy zna swoją rolę i zadanie. Nie spodziewałem się, że będę pracował z osobami niepełnosprawnymi, a pracuję już z nimi 20 lat.

Tradycyjnie przyznano puchar prezydenta RP dla najaktywniejszej drużyny ubiegłorocznych zawodów, otrzymał go ośrodek w Częstochowie. Patronatem honorowym imprezę objęli dr Grzegorz Kaszak – biskup diecezji sosnowieckiej, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Marcin Bazylak – prezydent Dąbrowy Górniczej.

Biskup Grzegorz Kaszak, który ufundował na tę okoliczność biało-czerwony tort, powitał uczestników Paraspartakiady i życzył im świetnej zabawy oraz zmagań sportowych, zgodnych z zasadą fairplay.
Swą obecnością zmagania zaszczycili także prezydent Dąbrowy Górniczej, parlamentu i europarlamentu, zastępca Śląskiego Kuratora Oświaty, władze ościennych miast i gmin oraz wielu znamienitych gości.

Bogdan Zandecki, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia „Neuron" wyszczególnił jakie konkurencje i nagrody zostały przygotowane: tor przeszkód, rzut ringo, dart i dla wózkowiczów dwie konkurencje – rzut piłeczką do celu i bieg na czas. Za pierwsze trzy miejsca były puchary a drużynowo - nagrody rzeczowe za pierwsze, drugie, trzecie miejsce i również drużynowy puchar .

W przerwach można było wygrać w loterii nagrody pocieszenia. Zmagania sportowe trwały do 13.30, a wtedy nadszedł czas na ciepły posiłek i coś słodkiego. Najważniejszą jednak częścią zawodów dla sportowców było wręczenie medali, pucharów, dyplomów i nagród indywidualnych dla zwycięzców.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi Szkoła Podstawowa nr 13 z Mysłowic, drugie miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Sosnowca, a trzecie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 03.12.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.