Data dodania: 17.12.2018

MZ nie idzie na pasku koncernów, mamy jedne z najtańszych leków w Europie

Koncerny płaczą, że je docisnęliśmy do ściany - powiedział 17 grudnia minister zdrowia Łukasz Szumowski w RMF24. Szumowski był pytany o artykuł "Gazety Wyborczej", która donosi, że MZ opublikowało nową listę leków refundowanych, na której nie było 14 leków generycznych (mających tańsze zamienniki) firmy Adamed.

Według "Wyborczej", na żądanie firmy wiceminister zdrowia Marcin Czech wpisał leki z powrotem na listę, choć nie wynegocjował na nie niższej ceny.

- Myślę, że to jest opis rzeczywistości niezgodny z prawdą - skomentował doniesienia Szumowski. Jak wyjaśnił, ostateczna lista wciąż nie została opublikowana. - Jest projekt listy. Do niej będą dochodziły kolejne pozycje, ponieważ nadal są negocjacje i nadal są wpisywane nowe leki (...). Dopiero lista zostanie podpisana, jak będzie pełna. W tej chwili ona będzie się zmieniała. Cały czas - poinformował.

Zdaniem Szumowskiego, rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to "straszna choroba". - Horror - choroba, ponieważ dziecko nie siądzie do wigilii, ponieważ przestaje siedzieć, przestaje chodzić, przestaje łykać, oddychać i w końcu umiera. Rodzice na to patrzą, patrzą, jak ich dziecko umiera w ciągu roku, dwóch lat i są kompletnie bezradni. Od roku mamy nowy lek - faktycznie dramatycznie drogi i tutaj akurat minister Czech ogromną robotę zrobił, negocjując przez ostatnie miesiące z firmą cenę i warunki leczenia i chciałem powiedzieć dzisiaj - to jest wyjątkowa dla mnie osobiście również informacja, bo możemy uratować życie tych dzieci, bo one rozwijają się normalnie, jak dostaną ten lek" - zapewnił minister zdrowia. (PAP)

Iwona Żurek, fot. MZ

Nusinersen będzie w Polsce refundowany!
Jak na swojej stronie poinformowała Fundacja SMA nusinersen, lek ratujący życie osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) zostanie objęty pełną refundacją w Polsce od 1 stycznia 2019 roku - to decyzja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i zarządu firmy Biogen, twórców leku –

Podpisanie rozporządzenia o całkowitej refundacji leku, o który walczyły osoby z rdzeniowym zanikiem mięśni, spodziewane jest w ciągu najbliższych dni. Ma to skutkować tym, z dn. 1 stycznia 2019 roku nusinersen (nazwa handlowa – Spinraza) znajdzie się w wykazie leków refundowanych.

„Następnie w ciągu 30 dni Prezes NFZ wyda decyzję o uruchomieniu programu lekowego nusinersenu, na której podstawie wojewódzkie oddziały NFZ rozpoczną proces kontraktowania szpitali. Po podpisaniu umów szpitale będą zobowiązane ogłosić przetarg na dostawę leku. Hurtownie rozpoczną dostawy dopiero po jego rozstrzygnięciu. Zespoły lekarskie muszą też odpowiednio przeorganizować pracę oddziałów" – napisano na stronie Fundacji SMA

Info: www.fsma.pl

Data publikacji: 17.12.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.