Data dodania: 09.01.2019

Białystok: 6 tys. mieszkańców skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji

Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta w ciągu trzech lat z bezpłatnej rehabilitacji dzięki 1,5 mln zł na ten cel z budżetu miasta - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej. Zabiegi przeprowadzi poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego.

Pierwsze takie bezpłatne zabiegi miasto sfinansowało w 2018 r. Była to pilotażowa kwota 156 tys. zł, a z zabiegów skorzystało 625 osób - przypomniał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent wyjaśnił, że w związku z tym, iż w mieście są długie kolejki na zabiegi rehabilitacyjne, a mieszkańcy zgłaszają potrzeby rehabilitacyjne, teraz będzie realizowany trzyletni program, który obejmie lata 2019-2021, umowa miasta ze szpitalem miejskim jest już podpisana. Zabiegi są dla osób dorosłych.

Prezydent poinformował, że w 2019 r. na zabiegi rehabilitacyjne, które zrealizuje poradnia szpitala miejskiego, przeznaczono 400 tys. zł (na zabiegi u 1,6 tys. pacjentów). Na 2020 r. zaplanowano zabiegi dla dwóch tysięcy osób (kwota 500 tys. zł). Największa kwota ma być do dyspozycji w 2021 r - 600 tys. zł na zabiegi dla 2,4 tys. białostoczan.

Poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego nie ma od 2018 r. kontraktu na realizację zabiegów rehabilitacyjnych z Narodowym Funduszem Zdrowia - przypomniał prezydent Truskolaski. Dodał, że w związku z tym, "były zagrożone podstawy funkcjonowania" tej poradni, dlatego w 2018 r. pojawił się pomysł na przeprowadzenie tam zabiegów dla mieszkańców za pieniądze miasta. Dodał, że poradnia jest w dogodnym dla mieszkańców punkcie w mieście, chętniej z niej korzystali, zainteresowanie było bardzo duże.

Na zabiegi już można się zapisywać w rejestracji poradni przy ul. Bema 2. Dyrektor szpitala miejskiego Krzysztof Teodoruk powiedział, że z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać mieszkańcy Białegostoku lub osoby płacące w mieście podatki. Teodoruk wyjaśnił, że po takim zgłoszeniu na zabiegi kwalifikują pacjentów fizjoterapeuci. Dobrze, jeśli pacjent przyniesie ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, ale nie jest to koniecznie wymagane.

Pomoc mogą dostać osoby z różnymi schorzeniami: reumatycznymi, zwyrodnieniowymi, dysfunkcjami kończyn i niedowładami. Każda osoba może liczyć na wykonanie 4-5 rodzajów zabiegów (w pakietach, w zależności od schorzeń). Dany pacjent może korzystać z dziesięciu dni zabiegowych - poinformował Teodoruk. Dodał, że w poradni jest nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, np. urządzenia do krioterapii miejscowej, ćwiczeń z odciążeniem, z obciążeniem czy wanny do masażu. Mają być kupowane kolejne urządzenia.

Teodoruk dodał, że na pewno bezpłatna rehabilitacja pomoże mieszkańcom, bo kolejki do takich zabiegów wykonywanych w ramach NFZ są długie. Podał swój przykład jako pacjenta, któremu wyznaczono termin rehabilitacji na sierpień. Dyrektor Krzysztof Teodoruk powiedział, że trudno mu powiedzieć, dlaczego poradnia nie dostała w ostatnim kontraktowaniu przez NFZ półtora roku temu kontraktu (ma sprzęt i wykwalifikowaną kadrę). Zapowiedział, że jeśli zostanie ogłoszony kolejny konkurs, będzie się o kontrakt starać. (PAP)

Izabela Próchnicka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.