Data dodania: 25.01.2019

Mobilny asystent podróży dla osób z niepełnosprawnościami doceniony w konkursie „inNOWacje - kolej2023"

Aplikacja „Kompan", czyli mobilny asystent podróży dla osób z niepełnosprawnościami została doceniona w konkursie „inNOWacje - #kolej2023" - poinformowało 25 stycznia MIiR. Aplikacja została zaprojektowana podczas maratonu programowania Hackathon Plus zorganizowanego przez resort.

Konkurs "inNOWacje - #kolej2023" został rozstrzygnięty podczas I Kongresu Rozwoju Kolei, który organizowały Grupa PKP i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Aplikację "Kompan" firmy Nexocode nagrodzono w kategorii "Kolej dla Pasażera". Aplikacja pozwala osobom z niepełnosprawnościami m.in. zaplanować i odbyć podróż pociągiem czy też zamówić asystenta podróży.

Jak przypomniało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, aplikacja "Kompan" powstała podczas maratonu programowania Hackathon Plus, który odbył się 8-9 grudnia 2018 roku. Przez dwa dni ponad 120 osób pracowało nad rozwiązaniami informatycznymi dedykowanymi osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym.

Efektem zmagań młodych programistów było wiele prototypów aplikacji i serwisów internetowych, ułatwiające życie osób, które mają trudności w poruszaniu się i percepcji. Uczestnicy Hackathon Plus zaprezentowali aplikacje transportowe ułatwiające planowanie podróży, rozwiązania pomagające w rozumieniu tekstów oraz pozwalające na zamówienie asystenta. Wśród projektów powstałych podczas maratonu były także aplikacje: inwentaryzujące dostępność miejsc i budynków oraz udostępniające programy telewizyjne dla osób niesłyszących i niewidzących.

- Gratuluję zwycięzcom. To kolejne wyróżnienie dla tej aplikacji. Liczę na szybkie wdrożenie projektu, który przyczyni się do likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami - powiedział minister Jerzy Kwieciński z okazji wyróżnienia przyznanego aplikacji.

Hackathon Plus to jedno z działań realizowanych w ramach Programu Dostępność Plus. Program jest pierwszym w Polsce i pierwszym w Unii Europejskiej tak kompleksowym planem działań na rzecz szeroko rozumianej dostępności. Jego celem jest poprawa jakości życia, podwyższenie standardów infrastruktury publicznej oraz przede wszystkim zapewnienie wszystkim obywatelom równych szans w osiąganiu pozycji społecznej i samodzielnego funkcjonowania. (PAP)

nmk/ pch/

Data publikacji: 25.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.