Data dodania: 30.01.2019

W mieszkaniu chronionym w Kaliszu zamieszka sześć osób z niepełnosprawnością intelektualną

Trzecie z kolei mieszkanie chronione dla osób niepełnosprawnych powstało w wielkopolskim Kaliszu. Koszt inwestycji wyniósł 200 tys. zł, z czego połowę środków pozyskano z budżetu państwa. Zamieszka w nim sześć osób.

Mieszkanie znajduje się na parterze kamienicy przy ul. Widok. Zamieszka w nim 6 osób niepełnosprawnych intelektualnie, które nie wymagają całodobowej pomocy.

Lokal składa się z czterech pokoi, w dwóch zamieszkają po dwie osoby. Do dyspozycji będą mieli wspólną kuchnię, jadalnię, pomieszczenia gospodarcze oraz trzy łazienki, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych fizycznie. Mieszkanie umeblowano i wyposażono w sprzęt gospodarstwa domowego.

- W lokalu zamieszkają osoby niespokrewnione ze sobą, ale mamy nadzieję, że stworzą rodzinę, która będzie sobie pomagać i wzajemnie się wspierać. Z naszych obserwacji wynika, że w funkcjonujących w Kaliszu mieszkaniach chronionych panuje rodzinna, ciepła atmosfera - powiedziała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Eugenia Jahura.

Zdaniem dyrektor MOPS mieszkanie chronione gwarantuje lokatorom przedłużenie aktywności społecznej i zapewnia dalsze funkcjonowanie w środowisku lokalnym, przy wsparciu i pomocy opiekunów. - Opóźnia się więc lub wręcz eliminuje konieczność skierowania tych osób do domów pomocy społecznej – podkreśliła Jahura.

Dodała, że opłaty związane z utrzymaniem osoby niepełnosprawnej w mieszkaniu chronionym są niższe w porównaniu do kosztów, jakie trzeba ponieść za pobyt w DPS-ie.

W Kaliszu lokale chronione działają już przy ul. Częstochowskiej, w którym mieszka 7 osób i przy ul. Granicznej, gdzie przebywa 12 osób.

Uroczyste przekazanie lokalu odbyło się w 30 stycznia.(PAP)

Ewa Bąkowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 30.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.