Data dodania: 04.02.2019

Witamina D może zmniejszać ryzyko cukrzycy

Witamina D może zwiększać wrażliwość na działanie insuliny, obniżając poziom glukozy i zmniejszając ryzyko cukrzycy typu 2 - informuje pismo "Menopause".

Jak wskazują wyniki licznych badań, witamina D działa korzystnie nie tylko na kości, ale na cały organizm i wiele zachodzących w nim procesów.

Nowe badanie przeprowadzone na 680 brazylijskich kobietach w wieku od 35 do 74 lat wskazuje na związek pomiędzy niedoborem witaminy D a podwyższonym poziomem glukozy we krwi.

Spośród biorących udział w badaniu kobiet 24 (3,5 proc.) zgłosiło stosowanie suplementów witaminy D. Suplementacja ta miała związek z niższym poziomem glukozy we krwi. Podobne działanie wydawała się mieć ekspozycja na słońce, przyczyniająca się do wytwarzania witaminy D.

Inne badania wskazują na związek pomiędzy witaminą D a prawidłowym poziomem glukozy we krwi, co sugeruje, że zwiększa ona czułość na działanie insuliny i poprawia działanie komórek beta trzustki. Komentujący wyniki badań specjaliści uważają, że suplementacja witaminy D może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi, jednak potrzebne są jeszcze badania interwencyjne (czyli obserwacja ewentualnych zmian poziomu glukozy po podaniu witaminy D). (PAP)

Paweł Wernicki, fot. pixabay.com

Data publikacji: 04.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.