Data dodania: 09.02.2019

Hibernujące chomiki pomagają zrozumieć chorobę Alzheimera

Sposób, w jaki chomiki syryjskie wychodzą z hibernacji, może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących skuteczniejszych metod leczenia choroby Alzheimera - wynika z nowego badania.

Przedstawiono je w najnowszym wydaniu "Journal of Proteome Research" (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jproteome.8b00816).

Chomiki syryjskie to pochodzące z Azji, złociste gryzonie, często hodowane jako zwierzęta domowe. Zimno oraz ciemność mogą powodować, że przechodzą one w stan hibernacji. Epizody hibernacji trwają najczęściej przez 3-4 dni i przeplatane są krótkimi okresami aktywności.

Jak wyjaśniają autorzy badania z CEU San Pablo University w Madrycie, kiedy chomiki i inne małe ssaki zapadają w hibernację, w ich mózgach zachodzą zmiany strukturalne i metaboliczne - konieczne, aby pomóc neuronom przetrwać w niskich temperaturach. Kluczowym elementem tego procesu wydaje się być fosforylacja białka tau, które jest także silnie związane z rozwojem choroby Alzheimera.

- W mózgach hibernujących zwierząt fosforylowane tau mogą tworzyć splątane struktury, podobne do tych obserwowanych u pacjentów z Alzheimerem - mówi dr Coral Barbas, główna autorka badania. - Jednak struktury te zanikają, a fosforylacja tau jest szybko i całkowicie odwracana, gdy tylko hibernujące zwierzę się budzi.

Wraz z kolegami dr Barbas postanowiła sprawdzić, czy odkrycie mechanizmu, za pomocą którego hibernujące mózgi chomików usuwają splątane białka, mogłoby pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby Alzheimera.

Naukowcy wykorzystali spektrometrię mas do analizy zmian metabolicznych zachodzących w mózgach chomików syryjskich przed (grupa kontrolna), podczas oraz po hibernacji (grupy badawcze). Okazało się, że łącznie w wyniku hibernacji zmieniło się 337 różnych związków w mózgach zwierząt, były to m.in. aminokwasy, endokannabinoidy i krioprotektanty mózgowe.

Co ważne, u zwierząt hibernujących - w porównaniu do tych, które niedawno się obudziły - wykryto znacznie więcej ceramidów długołańcuchowych. Zdaniem badaczy, być może to właśnie te związki pomagają zapobiegać oksydatywnemu uszkodzeniu mózgu w czasie hibernacji.

- Największą zmianę zauważyliśmy dla kwasu fosfatydowego; było go około 5-krotnie więcej u zwierząt z grupy badawczej w porównaniu z chomikami kontrolnymi. To bardzo istotne, bo wiemy, że kwas fosfatydowy aktywuje enzym fosforylujący białko tau - wyjaśnia dr Barbas.

Zdaniem autorów badania, chomiki syryjskie są doskonałym modelem do badania substancji, które mogłyby pomóc w ochronie neuronów u osób zagrożonych chorobą Alzheimera. (PAP)

kap/ zan, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.