Data dodania: 11.02.2019

Ks. Iżycki: w Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z cierpieniem

Jednoczymy się z cierpieniem ludzi chorych, bo wszyscy jesteśmy Caritas – mówi w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, największej organizacji charytatywnej niosącej pomoc chorym w Polsce.

W święto Matki Bożej z Lourdes, w poniedziałek, 11 lutego, obchodzony jest po raz 27. Światowy Dzień Chorego.

"Cierpienie samo w sobie jest bezsensowne i pozostałoby takie, gdyby nie fakt, że to sam Bóg przyjął na siebie grzechy i cierpienia wszystkich ludzi" – podkreśla ks. w przesłaniu przekazanym PAP. I dodaje: "W Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z waszym cierpieniem, bo wszyscy jesteśmy Caritas i wszyscy jesteśmy zobowiązani przynieść wam ulgę modlitwą i działaniem".

Ks. Iżycki w imieniu Caritas Polska składa podziękowanie setkom wolontariuszy i pracowników Caritas, którzy poświęcają swój czas, aby ulżyć chorym w ich cierpieniu, a także pracownikom mediów społecznego przekazu, którzy na co dzień włączają się w wielkie dzieło pomocy.

"Wierzymy, że ich obecność w szpitalach, domach i hospicjach rozjaśnia rzeczywistość otaczającą chorych, przynosząc uśmiech, troskę i nadzieję na lepsze. Jednocześnie prosimy o wsparcie modlitewne oraz działania, które przyniosą ulgę tym, którzy tak na nią liczą, w Światowym Dniu Chorego i każdego dnia" - napisał w przesłaniu ks. Iżycki.

Caritas w Polsce prowadzi różnorodne działania na rzecz osób chorych, starszych i samotnych prowadząc ponad czterysta placówek opieki zdrowotnej: wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, poradnie lekarskie, Stacje Opieki, hospicja stacjonarne i domowe, Niepubliczne Stacje Opieki Zdrowotnej i inne. Potrzeby osób chorych wspierają w szczególny sposób akcje "Jałmużna Wielkopostna" oraz kampania 1%.

Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są msze św., połączone z udzieleniem sakramentu chorych. (PAP)

Stanisław Karnacewicz

Data publikacji: 11.02.2019 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.