Data dodania: 05.03.2019

Szumowski: medycyna spersonalizowana jest przyszłością medycyny

Medycyna spersonalizowana jest przyszłością medycyny - ocenił 5 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski. Agencja Badań Medycznych, która ma powstać, będzie uczestniczyła w projektowaniu badań klinicznych w obszarze medycyny spersonalizowanej - zapowiedział.

Szef resortu zdrowia uczestniczył w Warszawie w IV Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej.

- Medycyna spersonalizowana, czy precyzyjna jest przyszłością medycyny w ogóle, natomiast największe wyzwania stawia, jestem przekonany, przed regulatorami, czyli tak naprawdę przed ministerstwem – wskazał minister.

Wyjaśniał, że jest to wyzwanie, bo "mamy ogromną ilość wiedzy, która mówi głownie o pewnych prawdopodobieństwach, o pewnych ryzykach dla danej osoby i to jest spersonalizowana wiedza o pacjencie". - A wiedza to początek procesu. Wiedza jest u badaczy, diagnostów, genetyków, lekarzy – mówił Szumowski.

- Problem jest, co dalej, bo mamy część rozwiązań dot. leków czy postępowań. (...) Zaczynamy wpadać w pułapkę, że wiedza zaczyna znacznie wyprzedzać procesy decyzyjne o wpływie na zdrowe całej populacji; o postępowaniu i rodzaju świadczeń, które możemy zaproponować danemu pacjentowi - dodał.

Szef MZ wskazał, że regulator - ministerstwo zdrowia czy Narodowy Fundusz Zdrowia – "musi podejmować decyzję na podstawie dużych baz danych i wiedzy o tym, jak informacje o ryzykach dla pacjenta mogą przełożyć się na ryzyko zdrowia publicznego, populacyjne, ale również kosztowo-efektywne".

Szumowski mówił, że konieczne jest wypracowanie standardów organizacyjnych odpowiadających stanowi wiedzy. - Mamy również ogromne wyzwania badawcze, bo żeby powiedzieć o schematach, to trzeba mieć pewność co do wyników, co do efektów – mówił.

Szumowski wspomniał w tym kontekście o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych. - Myślę, że aż się prosi, by Agencja brała udział w projektowaniu badań klinicznych w obszarze medycyny spersonalizowanej. Na pewno będziemy to robili, na pewno będzie to jeden z priorytetów - podkreślił.

Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. MZ

Data publikacji: 05.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.