Data dodania: 02.03.2019

Integrująca miłość do ptaków

Akcja „Ptaszkowe Love" w Katowicach odniosła kolejny sukces. To nie tylko odbudowa populacji miejskich ptaków, ale przede wszystkim wspólna praca, która jednoczy i integruje mieszkańców miasta.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. O. S. Bocera OMI w Katowicach, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zaledwie w dwa tygodnie przygotowali 300 zestawów budek lęgowych dla ptaków, do samodzielnego składania.

Dzięki właściwie dobranej i prowadzonej terapii, zdobytym umiejętnościom i społecznemu obyciu, mogli dołączyć do koalicji partnerów akcji „Ptaszkowe Love" oraz wystąpić w roli instruktorów montażu. W trakcie akcji chętni do skręcania budek mogli liczyć na ich wsparcie. Pracowali z klientami ręka w rękę i nadzorowali budowę drewnianych skrzynek. Wystąpili nie jako podopieczni, ale jako specjaliści w swoim fachu.

Wielki warsztat stolarski stanął już po raz trzeci w pasażu Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach. Przy kilkunastu stanowiskach klienci mogli włączyć się we wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska. Każdy, kto zbudował budkę lęgową mógł ją zabrać ze sobą i powiesić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, tak aby ptaki mogły ją zasiedlić. Tłumy ochotników chwyciły śrubokręty w dłonie, by zrealizować ambitne zadanie. Wszystko z miłości do ptaków.

Akcja „Ptaszkowe Love" przede wszystkim łączy ludzi, w każdym znaczeniu tego słowa. Jednoczy mieszkańców miasta w pięknej ekologicznej inicjatywie – sprawnych i niepełnosprawnych.

Część budek została przekazana do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

Partnerami akcji byli: Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie oraz Ośrodek Terapii Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES, którego uczestnicy przygotowali części składowe budek oraz nadzorowali prace. Narzędzia niezbędne do złożenia budek dostarczył Leroy Merlin.

Zobacz galerię...

Oprac. rhr/, fot. Katarzyna Kardasz, Grzegorz Klatka / Stowarzyszenie SPES

Data publikacji: 02.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.