Data dodania: 07.03.2019

Mobilny Białystok

W ramach zarządzanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Programu Polska Wschodnia w Białymstoku pojawił się innowacyjny system zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami. Można to zrobić przez stronę https://mikrobusy.białystok.pl i mobilną aplikację.

Zalogowany użytkownik widzi na stronie dostępność mikrobusów danego dnia. Wybiera na mapie miejsce, skąd zostanie odebrany i dokąd będzie jechał. Wskazuje, czy będzie podróżował samodzielnie, czy w większej grupie. Dane trafiają do dyspozytora Białostockiej Komunikacji Miejskiej, który zamówienie sprawdza i ostatecznie zatwierdza, aby mogło ono następnie trafić na tablet konkretnego kierowcy w konkretnym busie. Kiedy bus znajdzie się w pobliżu miejsca pobytu zamawiającego, ten otrzyma powiadamiającego SMS-a. Aplikacja umożliwia również podgląd aktualnej pozycji zamówionego mikrobusu i kontakt z kierowcą.

System skierowany jest głównie dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, w szczególności poruszających się na wózku inwalidzkim, ale mogą z niego korzystać również osoby z innymi niepełnosprawnościami.

Transport mikrobusami odbywa się od godzin porannych do późnego wieczora; średnio w dni robocze wykonywanych jest ok. 180 kursów.

Wprowadzone rozwiązania są jednym z elementów realizowanego przez Białystok projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej" wartego ponad 137 mln zł z czego 85 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

W ramach projektu planuje się utworzyć ścieżki rowerowe, chodniki i nowe buspasy oraz wiadukt na torami kolejowymi oraz zakupiono 20 niskoemisyjnych autobusów, w tym dwa hybrydowe.

Projekty realizowanie w Polsce Wschodniej mają na celu udostępnienie przestrzeni publicznej, w tym transportu miejskiego, dla wszystkich, bez względu na trwałe lub czasowe ograniczenia.

kat
Data publikacji: 07.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.