Data dodania: 13.03.2019

Muzeum Archeologiczne w Krakowie ma ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

Muzeum Archeologiczne w Krakowie dostosowuje swoją ofertę do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Już teraz mogą one poznać 12 zabytków prezentowanych na wystawie stałej "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski".

Wykonane zostały kopie tych 12 obiektów z różnych okresów dziejów. Każda z nich jest wyposażona w tabliczkę z nazwą, miejscem pochodzenia i data powstania zapisanymi w alfabecie Braille'a.

- Każdy zwiedzający może odbyć podróż w przeszłość dotykając replik - mówił PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr hab. Jacek Górski. Jak podkreślił, repliki, choć powstały współcześnie, są zrobione z tego samego surowca co oryginał np. zgrzebło z krzemienia czy miecz z brązu.

Kustosz Działu Prahistorii Małopolski Małgorzata Wawer podkreśla, że na nowej stronie internetowej Muzeum, która wkrótce zacznie działać, zwiedzający znajdą aplikację z audiodeskrypcją, filmem w języku migowym oraz uproszczoną wersją opisu zabytków po polsku i po angielsku.

- Chcemy, żeby archeologia była zrozumiała dla wszystkich. Teksty uproszczone są łatwiej przyswajalne dla dzieci i osób starszych. Tworzył je cały sztab językoznawców. My czuwaliśmy jako konsultanci naukowi jedynie nad poprawnością merytoryczną przekazu - mówiła Małgorzata Wawer.

Do końca kwietnia na wystawie pojawią się kolejne repliki, a w jednej z sal cztery manekiny. Jeden z nich będzie odwzorowaniem człowieka neandertalskiego, trzy kolejne zostaną ułożone na stołach, obok których będą kopie strojów, ozdób, broni i przedmiotów codziennego użytku z różnych epok. Zwiedzający będą mogli samodzielnie ubierać manekiny.

- Dzięki temu projektowi weszliśmy jako Muzeum Archeologiczne na zupełnie inny, nowy poziom. Dostosowujemy naszą ofertę dla osób niepełnosprawnych, ale zrobiliśmy to także dla siebie - dużo lepiej rozumiemy potrzeby naszych gości. Z efektów tego projektu będą mogli korzystać wszyscy, którzy nas odwiedzają - mówił dyrektor Górski.

Dodał, że problemem jest dostosowanie budynku muzeum, w którym jest wiele różnych poziomów i mnóstwo schodów do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo. Wymagałoby to pozyskania funduszy, m.in. ze SKOZK, na dobudowanie dwóch szybów windowych i adaptację strychu - na razie pozostaje to w sferze planów.

Dostosowanie wystawy stałej Muzeum Archeologicznego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami odbywa się w ramach projekt "Come-in!" finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt jest skierowany do małych i średnich muzeów. Uczestniczy w nim 14 partnerów z sześciu krajów - muzea, organizacje pomagające niepełnosprawnym i uczelnie z Włoch, Niemiec, Austrii, Słowenii, Chorwacji i Polski. Wartość całego projektu to 2,7 mln euro. (PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba, fot. pixabay.com

Data publikacji: 13.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.