Data dodania: 19.03.2019

Znane postacie wesprą ideę transplantacji podczas Biegu po Nowe Życie

Osoby po przeszczepach organów, a wraz z nimi popularni aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i sportowcy, będą promowali ideę transplantacji podczas Biegu po Nowe Życie, który 13 kwietnia odbędzie się w Wiśle – poinformował rzecznik imprezy Tomasz Furtak.

– Biegiem po Nowe Życie wspieramy ideę transplantacji narządów i świadomego dawstwa. To jest najważniejsze. Popularyzujemy świadectwa woli, czyli indywidualne, symboliczne zgody na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu. Bieg po Nowe Życie to jednocześnie promocja zdrowego stylu życia – powiedział rzecznik.

Zdaniem dyrektora Biegu Arkadiusza Pilarza, ważnym elementem wydarzenia w Wiśle będzie gala polskiej transplantologii. – Odbędzie się ona w przeddzień Biegu. Osobom oraz instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej transplantologii, wręczone zostaną nagrody „Drugiego Życia" – powiedział A. Pilarz.

Dyrektor dodał, że w Wiśle promowane będą indywidualne oświadczenia woli o przekazaniu organów do przeszczepu w przypadku śmierci. – To akcja Zwykła Karta – Niezwykły Dar, podczas której w ub.r. rozdaliśmy 100 tys. świadectw woli – powiedział. Podczas wiślańskiej imprezy będzie można otrzymać takie oświadczenie.

– Sukces zeszłorocznych edycji Biegu po Nowe Życie (w Warszawie i Wiśle - PAP) i efekty akcji Zwykła Karta - Niezwykły Dar ustawiają poprzeczkę wysoko. Jestem przekonany, że synergia świata kultury, sztuki, mediów oraz biznesu w tym roku przyczyni się do budowania wiedzy na temat transplantologii jeszcze mocniej niż w poprzednich latach – wskazał prezes Santander Consumer Bank, partnera Biegu, Przemysław Kończal.

Do rywalizacji w nordic walking staną trzyosobowe zespoły, złożone z osoby po przeszczepie, popularnej postaci oraz przedstawiciela jednego z partnerów imprezy. Każdy z uczestników będzie miał do pokonania kilometrową trasę. Start i meta usytuowane będą na głównym placu beskidzkiego kurortu – placu Hoffa.

Tomasz Furtak podał, że udział w wydarzeniu potwierdziło już ok. 50 znanych postaci, m.in. aktorzy – Aleksandra Adamska, Urszula Dębska, Piotr Gawron-Jedlikowski, Jarosław Jakimowicz, Bartosz Obuchowicz, grafik Andrzej Pągowski, dziennikarz sportowy Jerzy Mielewski, sportowcy Agnieszka Rylik, Marcin Konieczny, Cezary Trybański, Artur Siódmiak, artystka kabaretowa Ewa Błachnio i tancerz Tomasz Barański.

– Zaprosiliśmy też wiele autorytetów w dziedzinie transplantologii, w tym krajowego konsultanta prof. Lecha Cierpkę i prof. Piotra Przybyłowskiego z Śląskiego Centrum Chorób Serca. Do Wisły przyjedzie wielu wybitnych specjalistów – poinformował T. Furtak.

Bieg po Nowe Życie powstał z inicjatywy sportowca Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się promocją projektów społeczno-sportowych. Pierwsza edycja Biegu odbyła się w 2011 r. na Kubalonce i w Wiśle. Wówczas na starcie stanęło 14 sztafet. (PAP)

Marek Szafrański
Data publikacji: 19.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.