Data dodania: 21.03.2019

Glony mogą zapobiec amputacjom kończyn

Wykonane z pozyskanego z morskich glonów alginianu kapsułki wypełnione makrofagami mogłyby ocalić niedokrwione kończyny przed amputacją – informuje pismo „npj Regenerative Medicine".

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii rocznie pojawia się 60 tys. nowych przypadków krytycznego niedokrwienia kończyn (CLI). CLI to patologia, do której dochodzi, gdy tętnice w kończynach są zablokowane w wyniku nagromadzenia złogów tłuszczowych. Zmniejsza się wówczas dopływ krwi do dłoni i stóp. To ten sam proces, który blokuje tętnice wieńcowe podczas zawału.

CLI sprzyjają palenie tytoniu, cukrzyca, otyłość i wysokie ciśnienie krwi. Jeśli przepływ krwi nie zostanie przywrócony, do 50 proc. osób z CLI umiera lub potrzebuje amputacji w ciągu jednego roku.

Obecnie, aby leczyć CLI i przywracać przepływ krwi w kończynach, trzeba robić obejście zablokowanej części tętnicy podczas zabiegu chirurgicznego lub poszerzyć ją za pomocą małego kawałka rozszerzalnej siatki zwanej stentem. Jednak u jednej trzeciej pacjentów metody te nie mogą być zastosowane lub zawodzą. Wówczas jedyną opcją pozostaje amputacja.

Naukowcy od lat eksperymentują z regeneracją naczyń krwionośnych, jednak zabiegi te nie były skuteczne u ludzi. Wiele komórek wstrzykniętych do uszkodzonego obszaru obumiera, przemieszcza się do otaczających obszarów lub jest wykrywanych jako „obce" przez układ odpornościowy i odrzucanych.

Naukowcy z St Thomas' Hospital oraz King's College London wykonali małe kapsułki z alginianu - substancji pochodzącej ze ściany komórkowej morskich glonów – brunatnic. Następnie umieścili w nich makrofagi – rodzaj białych krwinek. Testy na myszach wykazały, że kapsułki te umieszczone w uszkodzonej tkance mięśniowej tylnych nóg mogą zwiększyć przepływ krwi w kończynach. Makrofagi pozostały w uszkodzonym obszarze, powstały nowe naczynia krwionośne, w wyniku czego do uszkodzonego obszaru dotarło więcej krwi.

Kierujący badaniami prof. Bijan Modarai i jego współpracownicy mają nadzieję na kontynuację badań u ludzi i stworzenie skutecznego leczenia osób cierpiących na CLI. (PAP)

Paweł Wernicki, fot. pixabay.com
Data publikacji: 21.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.