380 tys. osób uzyskało hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta

380 tys. osób uzyskało hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta

380 tys. osób uzyskało dotychczas loginy i hasła umożliwiające korzystanie z osobistego konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Działający od 1 lipca system pozwala sprawdzić m.in. gdzie się leczyliśmy w ramach NFZ i jakie leki refundowane zaordynował nam lekarz.

11 września br., podczas obrad sejmowej komisji ds. kontroli państwowej wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Teter poinformował, że dostęp do systemu co tydzień uzyskuje kolejne 5 tys. osób. Dotychczas jest 100 zgłoszeń kwestionujących dane na temat leczenia zapisane w ZIP, są one kontrolowane – poinformował wiceprezes.

Login i hasło do ZIP pacjenci mogą uzyskać w wojewódzkich oddziałach i delegaturach NFZ, a także w mobilnych punktach NFZ tworzonych na kilka dni np. w urzędach samorządowych. Udostępnienie ich zajmuje zaledwie kilka minut.

Internetowy Dostęp do Informatora pozwala sprawdzić historię leczenia w ramach NFZ – z jakich świadczeń pacjent korzystał, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. ZIP pozwala także zweryfikować status własnego ubezpieczenia, czy dowiedzieć się na jakim etapie realizacji jest skierowanie do sanatorium. Przez internet można sprawdzić, w których szpitalach i przychodniach można leczyć się bezpłatnie oraz w jakich godzinach pracuje dany szpital czy przychodnia i jak tam dojechać.

Głównym celem ZIP jest realizacja prawa pacjenta do informacji. Pacjenci mogą zgłosić do NFZ wątpliwości, jeżeli np. według historii leczenia znajdzie się świadczenie medyczne, z którego faktycznie nie korzystali. (PAP)

Data publikacji: 12.09.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również