66 osób z ośrodka szkolno-wychowawczego w Lubelskiem zakażone koronawirusem

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim zakażonych koronawirusem jest 66 osób – 36 pracowników i 30 wychowanków – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. W woj. lubelskim 19 września wykryto 122 nowe przypadki zakażeń.

– Pobiliśmy rekord w woj. lubelskim – 122 osoby (zakażone). Związane jest to z sześcioma rozwojowymi ogniskami. Największym jest ognisko w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim – powiedział Sprawka w sobotę na briefingu prasowym w Lublinie.

Wojewoda poinformował, że w Ośrodku tym wykonano badania przesiewowe – zbadanych zostało w sumie 137 osób (personel i wychowankowie). – Mamy tam potwierdzonych 66 wyników dodatnich, w tym 36 osób to pracownicy, a 30 to wychowankowie. W przypadku dziewięciu osób badania są powtarzane, ponieważ wynik był nierozstrzygnięty – powiedział Sprawka.

Z tego ogniska 273 osoby objęte są kwarantanną, w tym 37 osób z personelu Ośrodka oraz 54 wychowanków. Źródło zakażenia nie jest jeszcze ustalone.

Sprawka podkreślił, że zdecydowana większość zakażonych osób nie ma objawów chorobowych. – Tylko cztery osoby spośród pracowników są hospitalizowane. Żadna z tych osób nie jest w stanie wymagającym wspomagania przez respirator – dodał wojewoda.

Jeden z nauczycieli Ośrodka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem pracował także w innych trzech szkołach, dlatego kwarantanną objęto 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szarowoli, ośmiu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno–Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. – Trzeba się liczyć z tym, że od poniedziałku, 21 września w tych szkołach będzie kształcenie albo w formie mieszanej albo całkowicie zdalnej – zaznaczył Sprawka.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Na co dzień część z nich – 56 osób – mieszka w internacie, a pozostali na zajęcia przychodzą.

Po wykryciu zakażeń w ośrodku część wychowanków z internatu została zabrana przez rodziców, ale część pozostaje w internacie – jest to 13 wychowanków, u których stwierdzono zakażenie i sześciu, którzy zostali objęci kwarantanną. Wojewoda powiedział, że w budynku internatu jest kilka kondygnacji – na jednej przebywają wychowankowie na kwarantannie, na innej osoby zakażone. Od poniedziałku będzie tam jeszcze uruchomione izolatorium.

– Nie przemieszczamy tych wychowanków. Chcemy im zapewnić maksymalnie komfortowe warunki, żeby byli w tym samym środowisku, w którym byli dotychczas, ponieważ to niewątpliwie będzie wpływało na ich stan psychiczny – tłumaczył wojewoda. Opiekę nad wychowankami ośrodka w internacie sprawują obecnie pielęgniarki ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Trzy kolejne rozwojowe ogniska koronawirusa są w Lublinie. Jedno z nich jest są związane z przyjęciem weselnym, a dwa przyjęciami urodzinowymi, w tym jedno dotyczy tzw. osiemnastki. Łącznie potwierdzono w nich dotychczas 45 przypadków zakażeń.

Ogniska w fazie rozwojowej są jeszcze w Centrum Dializ w Kraśniku, gdzie potwierdzono 10 zakażeń oraz w Domu Seniora w Chodlu, gdzie potwierdzono dotychczas 22 zakażenia.

Sześć pozostałych ognisk koronawirusa w woj. lubelskim – w powiatach opolskim, hrubieszowskim, puławskim i łęczyńskim – jest w fazie stabilnej lub w fazie wygaszania.

Wojewoda powiedział, że należy się liczyć z kolejnymi wzrostami wykrytych zakażeń i w zależności od rozwoju sytuacji powiaty opolski i tomaszowski mogą być objęte np. strefą żółtą, gdzie będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Zaapelował do mieszkańców, aby zachowywać dystans społeczny i ograniczać liczby uczestników różnego rodzaju spotkań np. rodzinnych.

W woj. lubelskim do soboty 19 września potwierdzono łącznie 2083 przypadki zakażenia koronawirusem, odnotowano 1655 ozdrowieńców i zarejestrowano 33 zgony. Aktualnie 118 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. 5 tys. 405 osób w regionie jest poddanych kwarantannie a 71 objętych nadzorem epidemiologicznym. (PAP)

Renata Chrzanowska, fot. freepik.com

Data publikacji: 21.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również