Aktywne wakacje z babcią w Doruchowie

Pomimo przeciwności związanych z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju udało się po raz pierwszy w okresie letnim a dokładnie od 3 do 14 sierpnia zorganizować w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Doruchowie program „Aktywne wakacje z babcią”, współfinansowany ze środków województwa wielkopolskiego.

Organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, reprezentowana  przez prezesa Fundacji Stanisława Bronza.

Głównym celem projektu była integracja międzypokoleniowa trzech grup społecznych, polegająca na wspólnych działaniach osób po 65 roku życia, dzieci oraz osób niepełnosprawnych. W realizacji projektu brało udział ok. 30 uczestników. W ramach codziennych zajęć uczestniczyli w warsztatach ceramicznych wikliniarskich, w zajęciach  artystyczno-plastycznych i komputerowych. Zajęcia miały przede wszystkim na celu rozwinięcie lub odkrycie predyspozycji i uzdolnień do twórczości artystycznych.

W tygodniowych turnusach 15-osobowych zajęcia prowadzone były przemiennie w dwóch grupach. Gdy jedna grupa miała zajęcia na basenie, druga miała zajęcia np. z wikliny, ceramiki lub sportowe na hali. Wszystko pod opieką fachowej kadry instruktorów z WTZ, opiekunek i wolontariuszek.

Natomiast zajęcia na krytej pływalni oraz zajęcia sportowo-integracyjne pozwoliły na aktywnie spędzenie czasu wolnego oraz na poprawę sprawność fizycznej.

Rozpoczęcie projektu  „Aktywne  wakacie z babcią ” nastąpiło  w sportowej atmosferze, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek oraz wspólnych zabawach i grach rekreacyjnych. W następnych dniach odbywały się  zajęcia warsztatowe, przeplatane wyjazdami na basen i zajęciami sportowymi, a na zakończenie było wspólne podsumowanie i świętowanie, wręczanie dyplomów i pamiątkowe zdjęcia.

Uczestnicy projektu oprócz zawartych nowych znajomości i relacji, uczyli się od siebie nawzajem, poczuli się potrzebni i doceniani  oraz lepiej poznawali swoje różne światy.

W ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi  instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Doruchowie i Środowiskowym Domem Samopomocy w Doruchowie, uczestnicy projektu mogli skorzystać z hali sportowej, boiska ORLIK oraz salki na aerobik, a także sali doświadczeń świata. Smaczne i ciepłe obiady codziennie dostarczało Koło Gospodyń Wiejskich Doruchów II.

Dla wszystkich był to dobrze, miło i pożytecznie spędzony czas, a słowo INTEGRACJA nabrało wreszcie rzeczywistego znaczenia.

Tekst i fot. WTZ Doruchów

Data publikacji:19.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również