Apel o wsparcie dla szpitala w Wodzisławiu Śl.

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń zaapelował 7 kwietnia o budżetowe wsparcie dla działających pod wspólnym szyldem szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Samorządowcy wskazują, że bez dodatkowych środków szpitale nie podołają walce z epidemią koronawirusa.

Od ubiegłego tygodnia obydwa szpitale nie przyjmują pacjentów. Do 7 kwietnia w wodzisławskiej placówce potwierdzono 50 przypadków koronawirusa – u 22 pacjentów oraz 28 osób personelu medycznego. Szpital czeka teraz na wyniki pozostałych testów – w sumie do badań pobrano ponad 280 próbek.

W wystąpieniu do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, starosta wodzisławski zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna powoduje bezpośrednie zagrożenie dla działania obu szpitali. „Bez dodatkowej pomocy finansowej ze strony Państwa PPZOZ (powiatowy publiczny zakład opieki zdrowotnej) nie podoła nowym obciążeniom związanym z obecną epidemią” – ocenił Bizoń.

Po przekształceniu szpitala rejonowego w niedalekim Raciborzu w jednoimienny szpital zakaźny, szpitale w Wodzisławiu i Rydułtowach przejęły pacjentów z Raciborza i zabezpieczyły dostęp do świadczeń zdrowotnych dla dużej liczby pacjentów, nie tylko z powiatu wodzisławskiego, ale i ościennych.

„Walka z epidemią jest obecnie sprawą kluczową, nie należy zapominać jednak o wszystkich innych pacjentach, których zdrowie i życie należy zabezpieczyć. Apeluję więc o przekazanie środków finansowych na zapewnienie PPZOZ-owi w Wodzisławiu Śląskim niezbędnego zaplecza kadrowego, sprzętowego i wyposażenia” – napisał starosta, wskazując na braki sprzętowe, braki w wyposażeniu, niedobór środków ochrony osobistej, zwiększone zużycie środków dezynfekcyjnych, koszty dezynfekcji pomieszczeń oraz koszty dodatkowych zabezpieczeń kadrowych, przekraczające możliwości finansowe PPZOZ.

Starostwo wodzisławskie we własnym zakresie zabezpieczyło w ostatnim czasie dla szpitali tysiąc maseczek, a także posiłki i napoje dla personelu objętego kwarantanną. Swoją pomoc oferują też przedsiębiorcy, organizacje charytatywne i osoby prywatne. Ponadto w marcu powiatowy samorząd umorzył szpitalom łącznie 830 tys. zł pożyczek.

Władze powiatu interweniowały ponadto, aby wodzisławski szpital mógł poszerzyć listę laboratoriów, wykonujących badania w zakresie diagnostyki koronawirusa. „Przedmiotem interwencji było też tempo przekazywania do szpitali informacji o wynikach wykonanych badań” – poinformował rzecznik starostwa Wojciech Raczkowski.

Przedstawiciele wodzisławskiego starostwa wskazują, że sytuacja finansowa placówki z powodu – jak napisano – trwającego od wielu lat niedofinansowania systemu ochrony zdrowia, jest zła.

„Tylko dzięki wsparciu udzielanemu ze środków budżetu powiatu, okolicznych miast, gmin i darczyńcom zakład ten jeszcze funkcjonuje. Determinacji i zaangażowaniu kierownictwa oraz personelu tej placówki zawdzięczamy, że obecnie – w czasie kryzysu – możemy zabezpieczyć opiekę zdrowotną dla wszystkich tego potrzebujących mieszkańców naszego powiatu oraz powiatów ościennych” – ocenił starosta.

W piśmie do wojewody wskazano również, że w sytuacji, kiedy przychody z umowy z NFZ wystarczają szpitalom jedynie na pokrycie koszów wynagrodzeń pracowników, brakuje środków na zapłatę wymagalnych zobowiązań na rzecz dostawców materiałów, leków i usług – poniesienie jakichkolwiek zwiększonych wydatków lub zmniejszenie przychodów będzie oznaczało dalsze pogorszenie sytuacji finansowej.

Starosta zapewnił, że ma pełną świadomość, iż obecnie priorytetem jest walka z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wskazał jednak przy tym, że działanie szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim jest niezbędne dla systemu ochrony zdrowia w regionie. „Będzie to możliwe tylko w przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych na jego funkcjonowanie” – ocenia Leszek Bizoń.

Przed tygodniem obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. Trzy dni później wiadomo było już o 45 zakażonych osobach. 7 kwietnia poinformowano o kolejnych pięciu potwierdzonych przypadkach.

W ub. tygodniu szpital wstrzymał pracę izby przyjęć oraz do odwołania zawiesił przyjęcia pacjentów na prawie wszystkie oddziały – zarówno w Wodzisławiu Śląskim, jak i w Rydułtowach. Nadal pracują poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w obu miastach oraz znajdujący się w oddzielnym budynku oddział pediatrii w Rydułtowach. Nie pracuje natomiast Zespół Poradni Specjalistycznych.

Pacjenci wodzisławskiego szpitala z dodatnim wynikiem testu przekazywani są sukcesywnie do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach. Personel został odizolowany i jest poddany kwarantannie. W szpitalu trwa postępowanie epidemiologiczne – w zależności od rozwoju sytuacji pobierane są próbki od kolejnych osób do badań. O czasowym zamknięciu obu szpitali powiadomiono wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający pilnych zabiegów chirurgicznych są kierowani do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i innych miejscowościach.

7 kwietnia rano w woj. śląskim sanepid potwierdził 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – w sumie w regionie jest ich obecnie 594, 27 osób zmarło, 12 wyzdrowiało. (PAP)

Marek Błoński, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również