Aplikacja obrazkowa umożliwiająca niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem

Firma DKK Development z Inkubatora Technologicznego w Jasionce (podkarpackie) opracowała aplikację obrazkową TIM (Things I Mean) umożliwiająca niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem.

Osoby niepełnosprawne m.in. z zaburzeniami mowy, słuchu, niedowładami kończyn, osoby z autyzmem i zespołem Downa mogą za pomocą autorskiej bazy piktogramów tworzyć pojedyncze wyrażenia, zwroty a nawet całe zdania. Aplikację na tablecie lub komputerze można obsługiwać joystickiem albo wzrokiem. Poprawia ona komunikację z najbliższym otoczeniem, a także ze społecznością internetową. Poprzez TIM Messenger użytkownicy mogą wysyłać do siebie wiadomości, tworząc w ten sposób grupę wsparcia.

Twórcy aplikacji TIM Jacek Krzysztofiński, Marcin Kubasik i Łukasz Działo założyciele firmy DKK Development ciągle udoskonalają aplikację. W konsultacji z terapeutami i korzystającymi z aplikacji przygotowują nową funkcjonalność komunikatora TIM skierowaną do osób starszych i samotnych. Z myślą o ich bezpieczeństwie opracowano opaskę na rękę umożliwiającą wezwanie pomocy nawet wtedy, gdy nie można sięgnąć po telefon. Ponadto przygotowywana jest opcja Be Safe umożliwiająca osobom niepełnosprawnym złożenie zawiadomienia o przestępstwie.

TIM to narzędzie służące do komunikacji, ale również rozwijania zainteresowań czy też ciekawszego spędzania czasu, które daje poczucie niezależności i usamodzielniania się.
Właściciele DKK Development zapowiedzieli, że TIM będzie udostępniony w kilku wersjach językowych w pięciu krajach: w Polsce, Czechach, Portugalii, Macedonii i Francji.

kat, fot. Facebook
Data publikacji: 21.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również