Arłukowicz o priorytetach resortu

Arłukowicz o priorytetach resortu

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dotycząca in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Minister przypomniał w Sejmie, że od pierwszego stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami resortu diagnostyka onkologiczna ma być w 2015 r. wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie.

Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia – jak poinformował Arłukowicz – będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi. – Chodzi o to, żeby wykształcić w Polsce odpowiednią ilość geriatrów, ale przede wszystkim, aby móc przeszkolić w jednym miejscu wszystkich tych lekarzy, którzy mogą zajmować się osobą starszą – mówił minister.
Dodał, że MZ będzie zmierzać do tego, by w szpitalach powiatowych, w niewielkich miastach, byli interniści z wiedzą geriatryczną.

Wśród zadań na najbliższe miesiące wymienił też realizację zmian w systemie kolejek; w związku z podpisanymi w sierpniu przez prezydenta ustawami z tzw. pakietu kolejkowego. Zakładają one m.in. zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość świadczeń. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii „czujności onkologicznej”. Zmiany mają pozwolić ponadto na lepszy dostęp do specjalistów dla wszystkich pacjentów.

Zmiany przewidują, że świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.

Minister poinformował także posłów, że resort zajmie się ustawą o in vitro. – Wprowadziliśmy program zdrowotny in vitro, mamy ponad 420 dzieci urodzonych z tego programu. Ustawa została przygotowana, zakończyły się konsultacje społeczne, w tej chwili będzie ona podlegała legislacji – dodał.

Jako jeden z priorytetów resortu wymienił też informatyzację i wprowadzanie w 2015 r. karty specjalisty medycznego oraz karty pacjenta. (PAP)

pru/ malk/ mow/

Data publikacji: 27.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również