Bartłomiej Chmielowiec wystąpił o wzmocnienie działań dot. bezpieczeństwa w szpitalach psychiatrycznych

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, w związku z dwoma samobójstwami w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie, wystosował do kierowników szpitali psychiatrycznych i do szpitali wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi prośbę o wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa.

Pierwszy przypadek dotyczył popełnienia samobójstwa przez pacjenta na oddziale psychiatrycznym. Szpital przedstawił rzecznikowi opis zdarzenia i przekazał informacje o podjętych działaniach naprawczych, m.in. zabezpieczeniu trzech okien kratą, zmianie zapisów procedury obserwacji pacjenta, upowszechnianiu praktyki umożliwiającej naczelnej pielęgniarce zwiększenie obsady personelu pielęgniarskiego w sytuacjach szczególnych oraz wymagających wzmożonych obserwacji pacjenta lub grupy pacjentów.

Drugie zdarzenie, poza terenem szpitala, dotyczyło pacjentki oddziału dziennego. Rzecznik przekazał, że szpital, poczuwając się do odpowiedzialności, podjął działania wyjaśniające.

– Ponieważ zdarzenie miało miejsce poza terenem podmiotu leczniczego, nie pozostaje ono w naszym bezpośrednim zainteresowaniu. Biorąc jednak pod uwagę całościowy kontekst sprawy, zwróciliśmy się do dyrekcji szpitala o przekazanie protokołu z komisji zdarzeń niepożądanych. Obecnie oczekujemy na jego udostępnienie – podał B. Chmielowiec.

Rzecznik przypomniał, że na terenie szpitali psychiatrycznych pracują rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Są oni – jak wskazał – jedynymi w Polsce urzędnikami administracji publicznej, którzy swoją funkcję pełnią blisko pacjenta i jego rodziny, podejmując wiele działań na rzecz poprawy warunków pobytu i bezpieczeństwa osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Rzecznik praw pacjenta wystosował do kierowników szpitali psychiatrycznych i do szpitali wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi prośbę o podjęcie wzmożonych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom przebywających na ich oddziałach.

– Bardzo proszę o podjęcie wzmożonych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów. Proszę o przegląd procedur wewnątrzszpitalnych i ocenę stopnia ich realizacji. Proszę o sprawdzenie stanu infrastruktury oddziałów i zabezpieczeń mechanicznych uniemożliwiających wyrządzenie sobie krzywdy przez pacjentów. Proszę w końcu o analizę zdarzeń niepożądanych i wdrażanie działań zapobiegawczych obniżających ryzyko ich wystąpienia w przyszłości – napisał rzecznik.

Ze swojej strony zapewnił o pełnym wsparciu w zakresie wypracowywania rozwiązań systemowych mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa pacjentów. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 26.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również