Bez reklamy, kamer i gwiazd show-biznesu

Jest w Krakowie kobieta, która z cykliczną regularnością dokonuje na oczach świadków niemożliwego. Potrafi jednego dnia zawieźć w jedno miejsce tysiąc dzieci z niepełnosprawnością na raz. Nakarmić je i napoić. Dać im radość i zabawę. O ile niezmienne powodzenie tej akcji można wytłumaczyć logistyczną perfekcją, o tyle niewytłumaczalne w sposób naukowy jest zapewnienie słonecznej pogody po raz 32 z rzędu oraz jedynej w swym rodzaju atmosfery. Spiritus movens takiego dorocznego przedsięwzięcia jest Cecylia Chrząścik, prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami".

Tradycyjny piknik pod znakiem roześmianego słoneczka rozpoczął się, 9 czerwca 2010 roku, równie tradycyjnie przy Skale Ojca Świętego na krakowskich Błoniach. To stamtąd kawalkada dziesiątek pojazdów – autokarów, taksówek, samochodów prywatnych, rusza do Korzkwi. Bezkolizyjna jazda w kolumnie byłaby niemożliwa bez pomocy miejskiej i wojewódzkiej policji; jej funkcjonariusze na szybkich motocyklach przeprowadzają tę operację nad wyraz sprawnie.

Na wielkiej łące, w parku pod czternastowieczną warownią, rozgrywa się wielka zabawa. Zawsze z akcentem dydaktyczno-poznawczym, a takim w tym roku było 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Nic dziwnego zatem, że w pole pod korzkiewski zamek ruszyły chorągwie biskupa sambijskiego, wojewody sandomierskiego czy z Wiśnicza utworzone przez dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych krakowskich i ze Skawiny.

Wszystkie wystąpiły w historycznych strojach, z barwami herbowymi i sztandarami, jak ten z wielkim, białym orłem i napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Były rycerskie pojedynki, tańce dworskie, muzyka, stoły i kosze z jadłem i napojami. Wszystko zgodnie z obyczajem i smakiem średniowiecznym.

Dodatkowo nie mogło zabraknąć zawsze atrakcyjnych spotkań z pojazdami straży pożarnej i policji, nauki jazdy konnej, występu orkiestry reprezentacyjnej garnizonu krakowskiego i wojskowego zespołu Czasza.

Patronat nad imprezą objął Marek Nawara – marszałek województwa małopolskiego, który z Brukseli przesłał życzenia, obecni byli starosta krakowski Józef Krzyworzeka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król i inni szacowni goście, wśród nich reprezentanci PZU i dziesiątek firm wspomagających festyn.

Była też okazja do wyróżnienia przyjaciół Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” złotymi odznakami tej organizacji. Otrzymali je Czesław Anioł – przewodnik, Janusz Koperkiewicz i Janusz Bieda z Radio Taxi Wawel oraz niżej podpisany, dziennikarz miesięcznika „Nasze Sprawy”. Godzi się przypomnieć, iż wcześniej tego zaszczytu dostąpili nasz redaktor naczelny Ryszard Rzebko i sekretarz redakcji Iwona Kucharska.

Tekst i fot.: Marek Ciszak

Zobacz galerię…

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również