Bill i Melinda Gates wśród laureatów Nagrody Laskera

Bill i Melinda Gates wśród laureatów Nagrody Laskera

Prestiżowe amerykańskie nagrody naukowe w dziedzinie medycyny trafiły do małżeństwa filantropów, trojga twórców implantów słuchowych oraz dwóch badaczy procesów zachodzących w mózgu – poinformowała agencja AP.

Fundacja Alberta i Mary Lasker ogłosiła w poniedziałek nazwiska laureatów w głównych kategoriach. Państwo Gates zostali nagrodzeni w dziedzinie służby publicznej (Mary Woodard Lasker Award for Public Service) – „Za kierowanie historyczną transformacją sposobu, w jaki postrzegamy najbardziej naglące problemy zdrowotne naszego globu i poprawę warunków życia milionów najbardziej narażonych osób” – brzmi uzasadnienie Fundacji.

Na działalność filantropijną jedno z najbogatszych małżeństw świata wydało ponad 26 miliardów dolarów. Współpracując z dysponującymi odpowiednią wiedzą agencjami, Gatesowie umożliwili zaszczepienie setek milionów dzieci przeciwko zabójczym chorobom. Ich obecne priorytety to zwalczanie polio oraz wspieranie rolnictwa i planowania rodziny.

W dziedzinie klinicznych badań medycznych nagrodzeni zostali Graeme Clark, emerytowany profesor australijskiego University of Melbourne, Ingeborg Hochmair z firmy MED.-El w Innsbrucku (Austria) oraz Blake Wilson z Duke University w Karolinie Północnej. To im zawdzięczamy opracowanie nowoczesnych implantów ślimakowych, które pozwalają przywracać słuch. Na świecie jest ponad 320 000 użytkowników takich implantów.

Implant ślimakowy odbiera dźwięki i pobudza sygnałami elektrycznymi nerw słuchowy. Hochmair i Clark pracowali niezależnie od siebie, a ich wysiłki były początkowo sceptycznie przyjmowane przez świat nauki.

Pierwsze implanty zostały zaaprobowane w USA jako urządzenia medyczne w roku 1985. Wilson opracował później nowy sposób przetwarzania przez implant mowy, co umożliwiło większości użytkowników rozumienie słów i zdań. To ulepszenie przyczyniło się do upowszechnienia implantów od początku lat 90.

Nagrodą za podstawowe badania medyczne podzielili się Richard Scheller z firmy biotechnologicznej Genentech oraz dr Thomas Sudhof ze Stanford University. Pod koniec lat 80. rozpoczęli niezależnie od siebie badania, które ujawniły szczegóły uwalniania przez komórki mózgu przekaźników chemicznych, umożliwiających ich komunikowanie się. Dzięki tym osiągnięciom możliwe jest prowadzenie badań nad poważnymi chorobami neurologicznymi, na przykład chorobą Parkinsona.

Nagroda Laskera przyznawana jest żyjącym badaczom od roku 1946 przez fundację, której założycielami byli pionier nowoczesnej reklamy Albert Lasker i jego żona Mary Goddard Lasker (aktywistka w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się dużym prestiżem – bywają nazywane amerykańskim Noblem. Dziesiątki laureatów Nagrody Laskera zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Tegoroczne nagrody zostaną wręczone 20 września w Nowym Jorku. Z wyróżnieniem wiąże się premia pieniężna w wysokości 250 000 dolarów. (PAP)

pmw/ krf/

Data publikacji: 11.09.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również