Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie na Podlasiu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. W jego ramach do połowy 2021 roku w Daniłowie Dużym w woj. podlaskim powstanie pierwsze w regionie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 18 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Przebywać w nim będą głównie osoby ze wskazaniem do opieki terminowej, np. po zawałach, wypadkach, chemioterapii. 12 osób będzie mogło przebywać całodobowo, a 6 w ciągu dnia. Centrum oprócz funkcji opiekuńczej i mieszkalnej będzie prowadziło rehabilitację, ale także aktywizację zawodową, która będzie realizowana w pracowniach: gospodarstwa domowego, informatycznej czy ogrodniczej.

Placówka powstanie po adaptacji i rozbudowie budynku po byłej szkole. Oprócz pokoi mieszkalnych, będzie dostępna przestrzeń wspólna, pomieszczenia kuchenne, sala do rehabilitacji i terapii. W centrum będą zatrudnieni m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci, psycholog i instruktor terapii zajęciowej.

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 3 mln zł, znaczną część środków bo prawie 2,7 mln przekaże resort rodziny.

Konkurs ministerstwa ma charakter otwarty i gminy zainteresowane tego typu inwestycjami mogą ubiegać się o ich dofinansowanie.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 20.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również