CITO szansą na leczenie udarów mózgu

CITO szansą na leczenie udarów mózgu

Co roku w Polsce udaru mózgu doznaje ok. 70 tys. osób. W 90 proc. przypadków jest to tzw. niedokrwienny udar mózgu, gdzie jest możliwe zastosowanie leczenia przyczynowego.

Polega ono na dożylnym podawaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę. Warunkiem jest jednak podanie leku do 4,5 godziny od wystąpienia udaru. Niestety jest to terapia bardzo droga i interwencyjne leczenie chorych z udarem mózgu nie jest finansowane przez NFZ.

Ponieważ jest to metoda niezwykle skuteczna, potrzebne jest zorganizowanie nadrzędnych centrów interwencyjnych ostrego udaru mózgu (CITO) tak oceniła prof. Agnieszka Słowik ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która na uroczystej gali 25 czerwca odebrała grant od Naukowej Fundacji Polpharmy na realizację projektu dotyczącego leczenia udaru mózgu.

W Szpitalu Uniwersyteckim na początku 2013 r. zorganizowano CITO na bazie dotychczasowych zasobów ludzkich, lokalowych i sprzętu. Zmieniono w niewielkim zakresie organizację pracy. Przez rok działania CITO trzykrotnie zwiększono liczbę pacjentów leczonych lekiem rozpuszczającym zakrzep. Ponadto opracowano i wdrożono protokół terapii interwencyjnych.

Według prof. Słowik w ten sposób można by skutecznie leczyć ok. 1,5 pacjentów z udarem mózgu w ciągu roku.

Kat

Data publikacji: 27.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również