Czasem mały krąg znajomych daje dużo szczęścia

Dla poczucia dobrostanu psychologicznego najważniejsza jest jakość relacji interpersonalnych, a nie ich liczba. Starsi ludzie, którzy mają niewielu bliskich przyjaciół, bywają szczęśliwsi, niż młode osoby z pokaźnym gronem znajomych.

– Pokutujący w wielu kulturach stereotyp starości odmalowuje osoby w podeszłym wieku jako smutne i samotne. Jednak badania pokazują, że mniejsze sieci społeczne starszych osób nie zaniżają poczucia satysfakcji lub dobrostanu. W rzeczywistości starsze osoby deklarują zazwyczaj wyższy poziom dobrostanu, niż ludzie młodzi – mówi dr Wändi Bruine de Bruin z Uniwersytetu w Leeds (W. Brytania), koordynatorka badania opublikowanego na łamach „Psychology and Aging” (https://www.apa.org/pubs/journals/releases/pag-pag0000415.pdf).

Dr Bruine de Bruin i jej współpracownicy analizowali wielkość sieci społecznych, obejmujących przyjaciół, rodzinę, sąsiadów oraz dalszych znajomych (np. współpracowników, znajomych z dzieciństwa, itp.), u osób w różnym wieku. Część badanych prosili też o ocenę poziomu dobrostanu w ciągu ostatnich 30 dni.

Okazało się, że młodsi uczestnicy mieli zwykle więcej znajomych, z którymi utrzymywali regularny kontakt, ale byli to przeważnie dalsi znajomi pozostający w zasięgu tylko dzięki mediom społecznościowym. Liczba bliskich znajomych była tymczasem niezależna od wieku, a to właśnie ona stanowiła klucz do dobrego samopoczucia.

Z dobrostanem jeszcze silniej wiązała się satysfakcja z posiadanych relacji, co oznacza, że poczucie dobrostanu zależy przede wszystkim od jakości relacji interpersonalnych, a nie od ich liczby.

Badanie sugeruje ponadto, że działania polegające na poszerzaniu sieci społecznych wśród starszych osób, mające na celu walkę z samotnością i podwyższenie poczucia dobrostanu, mogą nie odnosić pożądanych skutków.

Samotność ma więcej wspólnego z tym, jak postrzegasz swoich przyjaciół, a nie ilu ich masz. (…) Jeśli czujesz się samotny, bardziej pomocne byłoby nawiązanie pozytywnych relacji z obecnymi przyjaciółmi, niż szukanie nowych znajomych – dodaje badaczka. (PAP)

ooo/ agt/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 13.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również