Czujnik niedocukrzenia mózgu

Czujnik niedocukrzenia mózgu

Wprowadzony do mózgu czujnik może w porę wykryć niebezpieczny dla życia spadek poziomu glukozy - informuje pismo Intensive Care Medicine.

Bezpośredni pomiar poziomu glukozy w mózgu osoby leżącej na oddziale intensywnej opieki medycznej pozwala dokładniej ocenić jej stan – podobnie jak pomiar poziomu oleju w silniku w przypadku samochodu. Zdaniem ekspertów pomiar glukozy w mózgu może uratować życie.

„Celem pomiaru jest ratowanie tkanki mózgowej” – wyjaśnia Elham Rostami z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Wraz z 47 współpracownikami opublikowała ona wytyczne dotyczące tego, jak i kiedy wykorzystywać metodę pomiaru określaną jako mikrodializa mózgu, aby zachęcić większą liczbę szpitali do jej stosowania.

Wprowadzona do mózgu przez wywiercony otworek sonda o grubości 0,6 milimetra i długości 1 centymetra mierzy poziom substancji zawartych w płynie otaczającym komórki nerwowe. Poziom glukozy jest szczególnie ważny, jako że ten prosty cukier to główne „paliwo” wykorzystywane przez mózg. Zbyt niski poziom glukozy – na przykład u leżącego na oddziale intensywnej opieki pacjenta z niedokrwieniem tkanki mózgowej po udarze czy urazie głowy – może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu. Dzięki śledzeniu na bieżąco poziomu glukozy szwedzkim lekarzom udało się już pomóc co najmniej jednej pacjentce.

Metoda mikrodializy, wcześnie wykorzystywana głównie do celów badawczych, pozwala na monitorowanie stężenia właściwie dowolnej substancji, jednak zdaniem Rostami najbardziej użyteczne są – oprócz glukozy – mleczan oraz pirogronian, dwa metabolity, których obecność wskazuje, że mózg wykorzystuje celulozę do produkcji energii.

Komentujący szwedzkie badania eksperci zwracają uwagę, że nie ma dotąd analiz, które wskazywałyby, że nowa technika zwiększa szanse przeżycia pacjentów na oddziale intensywnej terapii. Nie wiadomo także, jak duże jest związane z wprowadzaniem sondy ryzyko – na wszelki wypadek wprowadzana jest do prawej półkuli mózgu, ponieważ lewa zwykle jest ważniejsza dla funkcji związanych z porozumiewaniem się. Ponadto lewa półkula kontroluje prawą połowę ciała, a większość ludzi jest praworęczna. (PAP)

pmw/ krf/
Data publikacji: 5.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również