„Dega” najlepszym szpitalem ortopedycznym w Polsce!

„Dega" najlepszym szpitalem ortopedycznym w Polsce!

Pierwsze miejsce wśród szpitali ortopedycznych i druga lokata wśród placówek klinicznych – taki wynik uzyskał Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu w II Rankingu Szpitali Publicznych, przygotowanym przez spółkę Magellan we współpracy z międzynarodową firmą doradczą Deloitte.

Tak pozytywne oceny placówki świadczą o tym, że w Poznaniu, jak nigdzie indziej, łączy się wysoką jakość leczenia z wielkopolską gospodarnością.

Szpital im. Wiktora Degi w Poznaniu jest czołową placówką ortopedyczną w kraju, do której przyjeżdżają pacjenci z najtrudniejszymi przypadkami. Rocznie szpital obsługuje 25 proc. wielkopolskich pacjentów oraz jest jedynym ośrodkiem w województwie, posiadającym oddział ortopedii dziecięcej. Dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w Szpitalu im. W. Degi pracują najlepsi polscy specjaliści, a na staże przyjeżdżają adepci medycyny z całego świata.

Wysoką jakość leczenia Szpital im. W. Degi łączy z efektywnym zarządzaniem otrzymanymi środkami, co zostało dostrzeżone w II Rankingu Szpitali Publicznych. Poznańska placówka w każdej z trzech kategorii, które uwzględnia ranking (efektywność dochodów, rentowność sprzedaży, dynamika kontraktu) zajmowała czołowe miejsca w porównaniu z innymi ośrodkami służby zdrowia. W efekcie szpital zajął pierwsze miejsce w Polsce w kategorii szpitali ortopedycznych oraz drugie wśród placówek klinicznych.

Poznański szpital został również wysoko oceniony w kategorii efektywności aktywów, za co przyznano mu maksymalną liczbę punktów. To efekt 0,5 mln zł zysku, jakim zakończył się 2014 rok. Biorąc pod uwagę m.in. wielkość aktywów oraz kapitału własnego, jest to wzorowy wynik, jeżeli chodzi o działalność publicznych jednostek służby zdrowia.

– Na przestrzeni ostatnich sześciu lat sukcesywnie obniżamy koszty naszej działalności, ale przy tym nie obniżamy jakości naszego leczenia. Najlepszym przykładem jest zrezygnowanie z własnej kotłowni na rzecz korzystania z miejskiej elektrociepłowni. Takie rozwiązanie pozwoliło nam na osiągnięcie ok. 500 tys. zł oszczędności, dzięki czemu mogliśmy przeznaczyć dodatkowe środki na poprawę komfortu naszych pacjentów – mówi Artur Cyfert, zastępca dyrektora Szpitala im. W. Degi ds. ekonomicznych. – Cieszymy się, że dzięki naszej poznańskiej gospodarności zostaliśmy dostrzeżeni w tak prestiżowym rankingu – dodaje.

Wysoka pozycja w ogólnopolskim rankingu Szpitali Publicznych cieszy prof. Małgorzatę Wierusz-Kozłowską, główną konsultant ds. medycznych w Szpitalu im. W. Degi. – Ten wynik świadczy o tym, że bardzo dobrze zarządzamy naszym szpitalem, a kierunek rozwoju, który obraliśmy, jest słuszny. Jednak przede wszystkim cieszy nas fakt, że pacjenci darzą nas uznaniem i zaufaniem.

Pomimo otrzymanego wyróżnienia, władze poznańskiego szpitala ortopedycznego przypominają, że funkcjonowanie placówki służby zdrowia w obecnych czasach nie jest łatwe. Już od dawna nie zmieniły się stawki wycenienia punktu w kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, a koszty funkcjonowania szpitala rosną (m.in. cena wywozu śmieci, mediów itp.).

Z powodu obniżonej kwoty kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, Szpital im. W. Degi pracuje obecnie na ok. 50 proc. swoich rzeczywistych możliwości. Gdyby udało się zwiększyć finansowanie placówki, to największymi beneficjentami byliby pacjenci, których czas oczekiwania na zabieg mógłby skrócić się nawet o kilka lat.

Aktualności na temat szpitala: http://www.orsk.ump.edu.pl.
pr
Data publikacji: 24.03.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również