Demencja może się stabilizować

Demencja może się stabilizować

W niektórych bogatych krajach liczba osób chorych na demencję oraz chorobę Alzheimera może się stabilizować dzięki poprawie warunków życia - informuje pismo The Lancet Neurology.

Demencja to ogólna nazwa chorób neurodegeneracyjnych mózgu, powodujących zaburzenia pamięci, myślenia, orientacji i rozumienia otaczającego świata. Często wiąże się z zaburzeniami psychotycznymi i zaburzeniami nastroju. Wśród przyczyn demencji są między innymi choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy i udar mózgu. Mniej więcej 7 proc. osób po 65. roku życia cierpi na jakąś postać demencji. Pomiędzy 80. a 85. rokiem życia odsetek te sięga już 40 proc.

Nowe badania przeglądowe przeprowadził w oparciu o dane ze Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zespół Carol Brayne, profesor Cambridge Institute of Public Health oraz University of Cambridge.

Naukowcy porównali występowanie demencji u starszych osób w dwóch okresach, obejmujących ostatnie kilkadziesiąt lat. Jak się okazało, odsetek osób z demencją w populacji oraz liczba nowych przypadków stabilizują się. W jednym przypadku udało się wręcz zaobserwować niewielki spadek.

Zdaniem autorów badań stabilizacja może być następstwem lepszej edukacji, poprawy warunków życia a także postępu w zapobieganiu i leczeniu chorób układu naczyniowego, które mogą prowadzić do udarów i zawałów serca oraz ogólnego ograniczenia czynników ryzyka.

Jeśli wyniki się potwierdzą, być może zapowiadana przez ekspertów „epidemia demencji” związana ze starzeniem się społeczeństwa okaże się nie tak groźna, jak przewidywano.

Wielu komentujących wyniki ekspertów kwestionuje jednak wyniki badań i wątpi, czy rzeczywiście poprawa warunków życia może ograniczyć problemy związane z demencją. Sprawę powinny wyjaśnić kolejne prace.

Wypowiadający się dla BBC Jeremy Hughes, kierujący brytyjskim Alzheimer’s Society zwraca uwagę, że nawet jeśli odsetek cierpiących na demencję rzeczywiście maleje, rosnąca długość życia oznacza stałe zwiększanie się liczby chorych, a wobec braku naprawdę skutecznych metod leczenia demencja pozostaje największym wyzwaniem stojącym przed brytyjskim systemem opieki zdrowotnej oraz społecznej.

Inni specjaliści koncentrują się na sugerowanej przez wyniki badań roli środków zaradczych – działania profilaktyczne podjęte teraz powinny ograniczyć problem demencji w przyszłości.(PAP)

pmw/ krf/
Data publikacji: 22.08.2015 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również