Depresję można wyleczyć w ciągu doby, przynajmniej u szczurów

Depresję można wyleczyć w ciągu doby, przynajmniej u szczurów

Naukowcy zidentyfikowali nową grupę środków, która pozwala pokonać objawy depresji w ciągu 24 godzin, nie wywołując przy tym efektów ubocznych – zawiadamia czasopismo „Neuropsychopharmacology".

Badacze z Uniwersytetu Maryland (USA) podczas eksperymentów na szczurach wykazali, że substancje ograniczające działanie neuroprzekaźnika GABA (zwane GABA-NAMs) w ciągu 24 godzin przywracają równowagę neurochemiczną mózgu u chorych na depresję zwierząt i skutecznie likwidują u nich oznaki anhedonii – charakterystycznego dla depresji uczucia braku przyjemności.

– Te środki przynoszą natychmiastową ulgę zwierzętom chorym na depresję. Jeśli tak samo działają na ludzi, mogą zupełnie zrewolucjonizować sposób leczenia pacjentów z depresją – komentuje koordynator badania dr Scott Thompson.

Obecnie w leczeniu depresji wykorzystuje się zazwyczaj substancje wywołujące w mózgu wzrost poziomu serotoniny, np. leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Niestety tego typu środki działają tylko u 1/3 pacjentów, a pierwsze efekty zaczynają przynosić dopiero po 3 do 8 tygodni stosowania.

Związki z grupy GABA-NAMs wywołują u chorych natychmiastową poprawę. Poprzez ograniczenie aktywności neuroprzekaźnika GABA przywracają w mózgu prawidłową komunikację pomiędzy synapsami hamującymi i pobudzającymi i do tego działają tylko na rejony odpowiedzialne za nastrój, co pomaga ograniczyć występowanie ewentualnych skutków ubocznych.

U szczurów cierpiących na depresję substancje należące do GABA-NAMS wywołują ustąpienie objawów choroby – głównie anhedonii – w ciągu zaledwie 24 godzin od pierwszego zastosowania. Na zdrowe zwierzęta leki nie wywierają najmniejszego wpływu.

– Nasze badanie otwiera przed nami okno na zupełnie nowy rodzaj leków antydepresyjnych. Dowiedliśmy, że substancje te są w stanie zwalczyć objawy depresji zaledwie w ciągu doby, a do tego pozwalają uniknąć wielu niedogodności związanych ze stosowaniem dotychczasowych sposobów leczenia – podsumowuje dr Thompson. (PAP)

ooo/ agt/

Data publikacji: 23.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również