Dzienny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich świętował pierwszy rok działalności

Powstańcy znaleźli tutaj swój drugi dom - ocenił 20 listopada wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej działanie Dziennego Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Podkreślił, że miejsce to przez ten rok rozkwitło i naprawdę służy podopiecznym.

– Zwykle skupiamy się na powstańcach warszawskich w sierpniu, kiedy mamy obchody Powstania Warszawskiego, ale myślę, że warto przypominać jak na co dzień opiekujemy się powstańcami, co staramy się, jako miasto Warszawa, dla powstańców robić codziennie – mówił Rabiej podczas konferencji poprzedzającej świętowanie pierwszego roku działalności Dziennego Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

– To jest dom, który jest miejscem międzypokoleniowej wymiany i wiedzy o Powstaniu Warszawskim, dlatego że przychodzą tutaj wolontariusze (…), wycieczki szkolne z kraju i z zagranicy, które chcą posłuchać o powstaniu – zauważył wiceprezydent Warszawy.

Przypomniał również, że przychodzi w to miejsce około 60 osób każdego dnia. Dodał przy tym, że nadal żyje w Polsce i za granicą 1350 powstańców, a w Warszawie i okolicach jest to 880 osób.

Poinformował przy tej okazji, że Rada Warszawy podjęła decyzję, że od 1 stycznia powstańcy będą mieć możliwość skorzystania z dodatkowej opieki medycznej, zwłaszcza te osoby, które nie wychodzą z domu. Do takich osób lekarz będzie przychodził do domu, jeśli będzie taka potrzeba. Rabiej mówił też o tym, że trwają konsultacje, aby w Domu Wsparcia był dyżur lekarza, który miałby zapewnić Szpital Praski.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta, mówiła natomiast, że miejsce to jest dla powstańców prawdziwym domem i jest dla nich ważne. – Lubią tutaj przychodzić, to jest dla nich ważne miejsce – powiedziała Malinowska-Grupińska.

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich rozpoczął działalność jesienią 2018 r. W budynku przy ul. Nowolipie 22 powstało miejsce do wspólnego spędzania czasu, gdzie powstańcy mogą wziąć udział w warsztatach integracyjnych, wspólnych grach i zabawach takich jak szachy, karty, gry towarzyskie oraz zajęciach ruchowych pod okiem fizjoterapeuty. Mogą także skorzystać z terapii zajęciowych takich jak np.: treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie. W placówce dla powstańców są również serwowane obiady.

Placówka jest otwarta przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10-18. Usługi i świadczenia dla powstańców są bezpłatne.(PAP)

Natalia Kamińska

Data publikacji: 21.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również