Fizjoterapeuci chcą równego traktowania ws. zniżek na przejazdy kolejowe

Fizjoterapeuci chcą umożliwienia im dostępu do ofert specjalnych na przejazdy kolejowe, z których mogą skorzystać obecnie pracownicy ochrony zdrowia w uznaniu za wysiłek, jaki ponoszą w walce z epidemią – podkreślił w liście skierowanym do przewoźników dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

„W kontekście różnych ofert specjalnych dla pracowników ochrony zdrowia przez przewoźników kolejowych pomijanie znaczących grup profesjonalistów medycznych, takich jak fizjoterapeuci właśnie, budzi niezrozumienie. Mamy nadzieję, że wynika to jedynie z braku świadomości na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a nie jest działaniem o charakterze dyskryminacyjnym” – podkreślił w liście prezes KIF.

Jak zaznaczył dalej, profesjonaliści medyczni nigdy nie rozróżniają swoich pacjentów i każdemu starają się pomóc zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

„My, profesjonaliści medyczni, staramy się w tym czasie być szczególnie solidarni i współpracować w celu wspólnego dobra. Krajowa Izba Fizjoterapeutów apeluje: nie dzielcie nas i traktujcie równo!” – zaapelował.

Prezes KIF przypomniał też, że pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19 spośród osób wykonujących zawód medyczny w Polsce był właśnie fizjoterapeuta, który zaraził się w związku z niesieniem pomocy pacjentom szpitala.

Wyjaśniając sprawę podkreślił, że medycy stoją na pierwszej linii frontu walki z wirusem COVID-19. „Ramię w ramę pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni, ale także fizjoterapeuci. Nikt nas nie dzieli na lepszych czy gorszych – solidarnie niesiemy pomoc pacjentom w tych trudnych czasach” – zapewnił.

Podkreślił, że wiele firm, w uznaniu trudu i zasług profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii, przygotowało specjalne oferty dla osób reprezentujących zawody medyczne. „Podobnie uczyniło i Państwa przedsiębiorstwo – pochwalamy tę inicjatywę, ale czynimy to z jednym istotnym zastrzeżeniem: oferta objęła wszystkie zawody medyczne…. poza fizjoterapeutami!” – zauważył.

Dodał, że profesję, której jest przedstawicielem reguluje ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, a fizjoterapia to proces leczenia towarzyszący pacjentom na każdym etapie ich życia: począwszy od pierwszych dni życia jako wsparcie rozwoju najmłodszych, rehabilitację dysfunkcji spowodowanych różnymi chorobami, przez usprawnianie dysfunkcji wynikających z urazów lub prowadzonego stylu życie, aż po działania skierowane do osób w starszym wieku z ograniczeniami sprawności.

W kontekście epidemii fizjoterapeuci przeprowadzają m.in. fizjoterapię (zwłaszcza oddechową) osób zarażonych, udzielają świadczeń́ z zakresu rehabilitacji leczniczej, których przerwanie mogłoby narazić́ pacjentów na poważne pogorszenie stanu ich zdrowia (również w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach rehabilitacji). Są oddelegowywani do wykonywania innych czynności związanych ze zwalczaniem koronawirusa. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. freepik.com
Data publikacji: 05.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również