Godność nie znika, bądź jak Monika

Monika Meleń (stoi), Monika Woszczyńska-Kmiecik (w środku)

W Polsce należy mówić więcej o godności osób z niepełnosprawnościami. Z takiego założenia wychodzą inicjatorki Pierwszego Zjazdu Monik, który odbył się 4 maja w Krakowie. Wydarzenie to rozpoczęło etap przygotowań do przyszłorocznego spotkania w znacznie większym gronie.

5 maja obchodzone są Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzień wcześniej swoje święto mają Moniki. One też zainicjowały spotkanie w Snack Bar Monika na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie było promowane hasłem „Godność nie znika, bądź jak Monika”.

– Chcemy w nasze imieniny pokazać jak bardzo szanujemy godność osób z niepełnosprawnościami. Czasem tym ludziom jest potrzebna akceptacja, a nie ocenianie przez pryzmat wózka, dysfunkcji czy problemów zdrowotnych. Zjazdy Krystyn są dla nas wzorem, ale imię ma tu symboliczne znaczenie – powiedziała „NS” Monika Meleń, reżyser „Filmu dla Stasia” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/13069-film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich.html) i wielu reportaży o osobach z niepełnosprawnościami.

Jak dodała Monika Woszczyńska-Kmiecik, która od lat wspiera potrzebujących (https://naszesprawy.eu/edukacja/13067-inspirujaca-przyjaz.html), w tej akcji ważne są drobne gesty poparcia i zrozumienia. Taka solidarność pozwala pokonywać bariery, często powstające na stereotypach. Jednocześnie potrzebna jest wymiana informacji, taka jak np. podczas spotkania 1 maja w domu państwa Kmiecików. Wzięło w nim udział 5 bezrękich osób: artysta Stanisław Kmiecik, drifter Bartosz Ostałowski, a także dzieci: Martyna Gruca, Stanisław Salach i Jagoda Stradomska.

Z kolei Monika Meleń w przeddzień zjazdu powróciła do kraju z nagrania tygodniowej wyprawy. Kamera zarejestrowała motocyklową podróż kobiety z zanikiem mięśni oraz jej życiowego partnera. W niedalekiej przyszłości zapadnie decyzja, czy z materiałów powstanie reportaż czy film.

Zjazdy Monik mają odbywać się co roku. Prawdopodobnie ich organizacją zajmie się stowarzyszenie, które wkrótce zostanie założone w Krakowie. Będzie ono pomagać osobom z niepełnosprawnościami.

– Już myślimy o przyszłorocznym spotkaniu, czekamy nie tylko na nasze imienniczki. Mile widziany jest każdy, komu zależy na promowaniu godności osób z niepełnosprawnościami – podkreśliła Monika Woszczyńska-Kmiecik.

Kontakt e-mail: akcja.moniki@wp.pl.

Marcin Gazda, fot. autor, z archiwum Moniki Woszczyńskiej-Kmiecik
Data publikacji: 07.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również