Groźne zwyrodnienie żółtej plamki

AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej to najczęstsze schorzenie siatkówki oka. Przyczyny tej autoimmunologicznej choroby nie są znane, natomiast czynniki ryzyka ją wywołujące to: późny wiek, płeć (częściej dotyka kobiety), uwarunkowania genetyczne, kolor tęczówki, nadciśnienie tętnicze, otyłość, palenie tytoniu, długotrwały, intensywny kontakt ze światłem słonecznym, a także niedobory przeciwutleniaczy (np. witaminy E i C, beta-karotenu, selenu). Leczenie może skutkować zahamowaniem jej rozwoju.

Pierwsze stadium choroby trudno rozpoznać, ale problem z dokładnym widzeniem środka obrazu, zniekształcenie linii prostych, rozmywanie się krawędzi, trudności w czytaniu, słabsze rozpoznawanie twarzy i barw powinno skłonić do wizyty u okulisty. AMD występuje w dwóch postaciach, tzw. AMD suche polega na stopniowym, trwającym wiele lat obumieraniu siatkówki oka i dotyka 80-90 proc. wszystkich chorych z AMD. Przy rodzaju suchym stosuje się leki poprawiające ukrwienie i zaleca obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu. AMD wysiękowe jest chorobą bardziej agresywną, która w krótkim czasie doprowadza do ślepoty. W tym przypadku leczenie polega na zniszczeniu za pomocą lasera nieprawidłowych naczyń krwionośnych, inną metoda jest terapia fotodynamiczna. Stosuje się także leczenie farmakologiczne – tzw. iniekcje do wnętrza oka oraz metody chirurgiczne.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą cywilizacyjną, zdiagnozowano ją u 25 mln ludzi na świecie. W Polsce choruje na nią 2 mln osób.

Więcej informacji o AMD na stronach: www.retinaAMD.org.pl, www.AMD.org.pl, www.pzn.org.pl .

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również