Inhibitory cholinoesterazy spowalniają postęp choroby Alzheimera

Jak potwierdzają nowe badania, podawanie szeroko stosowanych inhibitorów cholinoesterazy wiąże się z wolniejszym osłabieniem funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera – informuje pismo “Neurology”.

Choroba Alzheimera to powodująca pogorszenie funkcji poznawczych choroba mózgu, która dotyka miliony pacjentów na całym świecie. Na przykład w Szwecji około 100 tys. osób żyje z tą diagnozą, która ma głęboki wpływ na życie ich i ich rodzin. Obecny koszt opieki i leczenia osób z demencją w Szwecji wynosi około 60 miliardów SEK rocznie, co jest porównywalne z kosztami opieki i leczenia chorób układu krążenia i dwukrotnie przekracza koszty opieki onkologicznej.

Choroba zwykle rozpoznawana jest po 65 roku życia, ale są też pacjenci, u których zdiagnozowano ją po pięćdziesiątce. Patologiczne zmiany dotyczą kilku chemicznych neuroprzekaźników w mózgu, a tym samym w zdolności neuronów do komunikowania się ze sobą. Jedną z takich substancji jest acetylocholina, która odgrywa kluczową rolę w przypadku funkcji poznawczych, takich jak pamięć, uwaga i koncentracja.

Inhibitory cholinoesterazy to grupa leków zalecanych w leczeniu choroby Alzheimera. Jednak ich wpływ na funkcje poznawcze wciąż jest przedmiotem dyskusji – przeprowadzono stosunkowo niewiele długoterminowych badań klinicznych. Istnieją trzy leki, które działają jako inhibitory cholinoesterazy i są stosowane w leczeniu choroby Alzheimera: galantamina, donepezil i rywastygmina.

Nowe badanie z udziałem naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet oraz Umeå University wykazuje utrzymujące się korzyści poznawcze i zmniejszoną śmiertelność do pięciu lat od diagnozy. Badanie opiera się na danych z SveDem (Szwedzki Rejestr Demencji) dotyczących 11 652 pacjentów leczonych inhibitorami cholinoesterazy oraz dopasowanej grupy kontrolnej 5 826 nieleczonych pacjentów.

Jak wykazała analiza danych, leczenie inhibitorami cholinoesterazy wiązało się z wolniejszym osłabieniem funkcji poznawczych w ciągu pięciu lat i niższą o 27 proc śmiertelnością u pacjentów z chorobą Alzheimera w porównaniu z grupą kontrolną.

„Ze wszystkich trzech leków, galantamina miała najsilniejszy wpływ na funkcje poznawcze, co może wynikać z jej działania na receptory nikotynowe i hamującego wpływu na enzym acetylocholinesterazę, który rozkłada neuroprzekaźnik acetylocholinę” – wskazał pierwszy autor badania, dr Hong Xu z Karolinska Institutet.

„Uzyskane przez nas wyniki stanowią mocne potwierdzenie aktualnych zaleceń dotyczących leczenia osób z chorobą Alzheimera inhibitorami cholinoesterazy, ale także pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się przez długi czas” – zaznaczyła inicjatorka badania, prof. Maria Eriksdotter z Karolinska Institutet.(PAP)

Paweł Wernicki, fot. pixabay.com

Data publikacji: 26.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również