Intel stawia na sztuczną inteligencję – chce pomagać ludziom z urazami kręgosłupa

Firma Intel, która znana jest głównie z produkcji procesorów, stawia na sztuczną inteligencję i chce zaskoczyć nową metodą łączenia nerwów w medycynie. Osoby z uszkodzeniami rdzenia kręgowego mogłyby odzyskać kontrolę ruchu.

Intel informuje o rozpoczętych badaniach na Uniwersytecie Brown, w ramach których zebrane zostaną szczegółowe dane, które mają pomóc doprowadzić projekt do skutku. Badacze będą rejestrować różne sygnały z rdzenia kręgowego, a następnie korzystać z sieci neuronowych, aby dowiedzieć się, jak stymulować miejsce po urazie, by uszkodzony kręgosłup mógł funkcjonować tak, jak przed wypadkiem.

Intel stawia na sztuczną inteligencję, którą chce wykorzystać w medycynie, fot. Intel.

Pacjentowi zostaną wszczepione elektrody, które umożliwią nerwom komunikację w czasie rzeczywistym, ale jednocześnie dostarczą dane naukowcom. Intel wykorzysta przy tym oprogramowanie nGraph, czyli bibliotekę C++ z otwartymi źródłami i środowisko, które otwiera drogę do prac z uczeniem maszynowym.

Takie podejście pozwoli naukowcom skupić się na analizie informacji, bez konieczności ręcznego opracowywania kolejnych elementów oprogramowania. Dzięki mechanizmowi uczenia maszynowego, system w pewnym sensie sam wypracuje właściwe modele, które później będzie można dopracować i być może wykorzystać podczas

Pracownicy Uniwersytetu Brown łączą z opisywanym projektem duże nadzieje. Technologia Intela pomoże bowiem zdobyć nową wiedzę w temacie leczenia uszkodzonych nerwów i zasugeruje lekarzom nowe metody terapii. Badania Intela będą trwały dwa lata.

Oskar Ziomek / dobreprogramy.pl, fot. pixabay.com
Data publikacji: 04.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również